خلاصه کتاب تصمیم گیری حکیمانه

مدت زمان مطالعه : ۵ دقیقه

آدمی در لحظه لحظه زندگی خود در حال انتخاب و تصمیم گیری است و تمامی تصمیم گیری های او یکسان نیستن .برخی به سادگی صورت گرفته و در صورت خطا بودن تاثیر زیادی در زندگی او و نخوهد داشت و برخی دیگر چنین نیست بلکه مقداری پیچیده بوده و موفقیت یا شکست او و دیگران را در پی خواهد داشت . بی گمان اگر انسان های برجسته .موفق سرفراز تاریخ بشر را به نظاره بنشینیم خوایم دید که آنان با دیگران تفاوت هایی داشته اند که از جمله آنها این است که به واقعیت های بر ساخته دیگران بسنده نکرده و دل نبسته اند بلکه مردانه  کوشیده اند تا دیده ای بیابند و سببها را از بیخ  وبن بر کنده و به مسبب السباب برسند.

امروزه در مدیریت رایج ترین امری  که هر مدیر همه روزه با آن روبراست امر تصمیم گیری است به یک معنی جوهر مدیریت را تصمیم گیری می دانند.
اساسی ترین عاملی که بر تصمیمات فرد اثر می گذارد باورهای وی و سپس شرایط محیطی خاص مساله و موضوع مورد مورد بررسی است.
نحوه کار :گروه پزوهشی با استفاده از شیوه مورد کاوی به تجزیه و تحلیل مدل پیشنهادی پرداخت و سپس با شیوه تحلیل مقایسه ای کلیه نقاط اشتراک و افتراق و نقاط کانونی مدلهای رایج استخراج گردید.
بر این اساس در بررسی مبانی نظری و مفروضات مدل پیشنهادی با مراجعه به  معارف اسلامی و به ویژه نظریات امام خمینی (ره) استاد شهید مرتضی مطهری ملاصدرا و عتامه طباطبایی مفروضات اساسی یا مبانی فراتعوریک اسلامی در قالب ادبیات رایج علوم انسانی و مدیریت علمی به عنوان پشتوانه مفروضات مدل تدوین گردید.    
در این نوشتار ابتدا مدل یا الگوی تصمیم گیری حکیمانه پیشنهادی ارائه و سپس در فصل دوم مفروضات اساسی یا فراتوری و جهان بینی عام اسلامی تقدیم می شودفصل سوم با سیری در ادبیات مدیریت جدید ،به بررسی تاریخچه پیدایش مدل های تصمیم گیری می پردازد و سر انجام در فصل آخر مدل ارائه شده با آخرین مدل های تصمیم گیری مقایسه و نتیجه گیری می شود.   

 

پس با هم این کتاب را مطالعه کنیم و بر دانش خود بیافزاییم.

 

برای مشاهده مطلب ابتدا وارد پنل مدیریتی خود شوید.

 

 

 


شناسه کتاب

نام : تصمیم گیری حکیمانه
نوشته: محمد باقریان
مشخصات ارائه دهنده:سیده بهناز موسوی

پایگاه جامع اطلاعات بیمه (اینشورنس اینفو)

 

 

 
0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید?
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *