شما که غریبه نیستید

مدت زمان مطالعه : 2 دقیقه

چند روز پیش در یک برنامه تلویزیونی شاهد گفتگوی خالق اثر ,, قصه های مجید ,, هوشنگ مرادی کرمانی با یکی از برنامه های شبکه سه سیما بودم .
گفتگوی جالبی بود .
جالبترین نکته ای که در این گفتگو بچشم میآمد ،سادگی و صداقت و روان گویی آقای هوشنگ مرادی بود که همچون همیشه بی تکلف و بدور از غرور ،شرایط زمان کودکی و سیر زندگی خویش تا همان روز شرکت در برنامه تلویزیونی را بیان میکرد .

سادگی و شیوایی سخن مشهورترین داستان نویس معاصر که در تمام آثار خویش تلاش نموده حس انسانی و گوشه هایی از واقعیت های زندگی اصیل ایرانی را به تصویر کشد یکبار دیگر نشان داد که در فرهنگ ایرانی و اسلامی، همواره مهربانی و محبت از صفات برجسته مردمان این فرهنگ و سرزمین بوده .
اینکه یک نویسنده ایرانی بدور از همه ایسم ها و وام گیری از هیچ فرهنگ بیگانه ای ،ساده و بدور از هر غرور و منیت ،ساده زیستی و مناعت طبع زندگی انسانهای اصیل این مرزوبوم را که خود تربیت شده آن است را مستند سازی کند و آنچنان واقعگرایانه و بدون تعارف از یتیمی و نداری دوران کودکی و حال وهوای سادگی روستای زادگاهش و روابط مردم در آن فرهنگ و مهد آموزش خویش سخن بگوید
که مجری مسلطی همچون ,,شهیدی فر ,,محو صداقت و بیان شیوای مهمان خویش شود خود میتواند تبدیل به یک جزوه آموزشی رفتار شناسی گردد تا من ایرانی راه خود را در کوچه پس کوچه های پیچ در پیچ تمدن هزاره سوم گم نکنم.!!!!!؟؟؟؟؟

مگر نه اینکه مهربانی و محبتی که در کلام و در آثار هوشنگ مرادی کرمانی و در آثار سینمایی همچون ,,مهمانی مامان ,,و در تمامی هنرهای ایرانی همچون خطاطی ،نقاشی و مینیاتور و… دیده میشود مملو از القا و بازتاب محبت و مهربانی ایرانیان نسبت به یکدیگر و مهمانان و نسبت به طبیعت و حیوانات و منابع خدادادی نیست ؟؟؟؟؟!!!!!

مگر نه اینکه همه مسلمانان و مسلمان ایرانی آغاز خواندن همه آیات قرآن مجید را با عبارت [بنام خداوند بخشنده و مهربان] شروع میکنند و هر انسان مسلمانی روزی سی وچهار بار در نمازها و نیایش های خود این عبارت را بیان میکند و بدین ترتیب دو صفت متعالی پروردگار که بخشندگی و مهربانی است و وجود هر دو این صفات را به خویش و به اطرافیان خویش مدام یادآوری نمیکنند !؟
مطالعه شیوه زندگی و رفتار بزرگان دینی و مراجع فرهنگی ،ادبی و علمی مسلمان همه ایرانیان نشان میدهد که بخشندگی و مهربانی ( وقف نمودن – گل ریزان – پذیرایی از مهمان و دستگیری از درماندگان) در فرهنگ ایرانیان نهادینه است.!!!!

رفتارهای مهربانانه حضرت رسول الله با انسانهای پیرامون خویش همچون رفتاری که با آن پیرزن یهودی که خاکستر بر روی سر حضرت میریخت و در زمان بیماری پیرزن و تکرار نشدن این عمل ،پیامبر به عیادت وی میرود و پیرزن شرمنده بخشندگی و مهربانی رسول الله میگردد و پشیمان از عمل زشت خویش مسلمان میشود، مگر برای درس گیری پیروان از بزرگترین آموزگار هستی خلق نشده است !!!!!؟؟؟؟؟

مگر توزیع شبانه و بدون داد و قال غذا در ظلمت شب و در درب خانه های فقرا و یتیمان شهر توسط مولای متقیان علی (ع) پیامی به جز مهربانی ،محبت ،بخشندگی به پیروان حضرتش دارد !!!!!؟؟؟؟؟

در ادبیات غنی فارسی که ریشه در فرهنگ اسلامی و فرهنگ والای ملی ایرانی دارد تاکید بر مهربانی ،محبت و بخشندگی بارها و بارها تکرار شده و همه اینها پندها و آموزه های این فرهنگ به فرزندانش برای بخشنده و مهربان زیستن است .

بنی آدم اعضای یکدیگرند
که در آفرینش ز یک گوهرند
چو عضوی بدرد آورد روزگار
دگر عضو ها را نماند قرار
تو که از محنت دیگران بی غمی
نشاید که نامت نهند آدمی

انسان ایرانی با توجه به مهد تربیتی خویش همواره با خود و با یکدیگر مهربان و بخشنده بود و حتی دشمنانی که در برهه ای از تاریخ بر او مسلط گشته اند به مرور زمان محو و شکست خورده و حل در این فرهنگ والای مهربانی و محبت شده اند .

بیاییم در این زمان که کشورمان به رشد اقتصادی و حل مشکلات متعدد و مبارزه با انواع ریسک ها در یک همدلی و همگرایی ملی نیاز دارد ،فرهنگ مهربانی و محبت را ترویج کنیم .

خداوند متعال همانگونه که در اول هر آیه کلام الله مجید به صفت بخشندگی و مهربانی خویش تاکید میکند ،مسلما انسانها و ملت های بخشنده و مهربان را دوست دارد .
نمیدانم آن عکس که مدیران یک شرکت ژاپنی در حال واکس زدن کفش کارمندان خویش هستند را دیده اید !!!؟؟؟
چرا آنان در اوج پیشرفت و تکنولوژی این رفتار سازمانی و انسانی را نشان میدهند !!!!!؟؟؟؟؟
 برای دانستن پاسخ راه دور نرویم ،مطالعه رفتار بزرگان دینی و عرفان کشورمان با انسانهای دیگر و نگرش آنها به فلسفه زندگی علت آن اقدام را آموزش میدهد.
مهربانی -مهربانی و خیر و برکت جمعی ببار میاورد.همین.

سه شنبه :۴ /۲ /۱۳۹۷

منبع: پایگاه جامع اطلاعات بیمه (اینشورنس اینفو)

 

بازگشت به صفجه 0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید?
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *