INSURANCE

هشت نکته طلايي درباره بيمه شخص ثالث :

مدت زمان مطالعه : 3 دقیقه

براساس قوانين جديد تخفيف‌هاي تعلق گرفته به راننده‌هاي با احتياط با فروش خودرو از بين نخواهد رفت و قبل از پايان بيمه‌نامه به اتومبيل بعدي او يا فاميل‌هاي درجه يک‌اش منتقل مي‌شود.

 هر کسي که بيمه‌نامه شخص ثالث خريده حق دارد آن را گم کند و المثني رايگان بگيرد. بر اساس قانون، دريافت هر‌گونه وجهي براي ارائه المثني بيمه‌نامه يا گواهي براي بيمه‌نامه‌هاي مفقودي (المثني) توسط شركت‌هاي بيمه ممنوع است.با اينکه سال‌هاست بيمه شخص ثالث براي خودروها اجباري شده هنوز وسايل نقليه‌اي در خيابان‌ها تردد مي‌کنند که ‌اين بيمه‌نامه را ندارند. آنهايي هم که بيمه دارند خيلي با کارکرد‌هاي آن آشنا نيستند و فکر مي‌کنند فقط بايد لاي مدارک‌شان باشد تا به پليس نشان دهند يا هنگام حوادث براي پرداخت خسارت از آن استفاده کنند. ما هشت نکته را در ادامه به شما يادآوري مي‌کنيم که ممکن است از آنها بي‌خبر باشيد. آشنايي با اين موارد به شما کمک مي‌کند از اين بيمه‌نامه ساده استفاده‌هاي جادويي ببريد و از اين به بعد وقتي ماشين‌تان را فروختيد بيمه‌نامه‌تان را نگه داريد. اين توضيح هم ضروري است که تمام اين نکات شامل بيمه شخص ثالث موتور سيکلت‌ها هم مي‌شود.

تخفيف‌هاي‌تان را به خودرو جديد انتقال دهيد

 خيلي‌ها سال‌ها تلاش مي‌کنند که با کمترين استفاده از کوپن‌هاي بيمه‌شان تخفيف به دست بياورند و در تمديد بيمه‌نامه از آن استفاده کنند اما يکي از مشکلات بزرگ اين بود که وقتي کسي ماشين‌اش را مي‌فروخت همراه با واگذاري بيمه‌نامه تمام تخفيف‌هايي که به خاطر رانندگي صحيح و کم خطر به دست آمده بود از بين مي‌رفت. كارشناسان هميشه سعي داشتند كه بيمه‌نامه شخص ثالث را وابسته به راننده کنند و در هنگام ريسك سنجي آن در واقع خطر راننده را عامل اصلي قرار دهند.

 البته نوع خودرو در ميزان ريسك تاثير خواهد داشت. خبر خوب اينکه بر اساس اصلاحي که در قانون بيمه شخص ثالث انجام شده از اين به بعد در صورت انتقال قطعي مالكيت وسيله نقليه، انتقال دهنده تا قبل از انقضاي مدت اعتبار بيمه‌نامه مي‌تواند تخفيف وسيله نقليه منتقل شده را به وسيله نقليه ازنوع مشابه متعلق به خود يا فاميل‌هاي درجه اول خود منتقل کند.

 شرکت‌هاي بيمه مکلف شده‌اند سوابق تخفيف نداشتن خسارت وسيله نقليه منتقل شده را به وسيله نقليه جايگزين انتقال داده و تخفيف مربوطه را باكسر تخفيف مدت باقي مانده وسيله منتقل شده در بيمه‌نامه وسيله نقليه جايگزين اعمال کند. حق بيمه وسيله نقليه منتقل شده در سررسيد بيمه‌نامه آن بر اساس سوابق بيمه‌گذار جديد دريافت خواهد شد.

این مطلب رو هم از دست ندید: 

تاريخچه صندوق تامین خسارت های بدنی

براي دريافت المثني پول نپردازيد

 برخي تخلف‌ها وجود دارد که اگر متقاضيان کمي ‌به حقوق خودشان آشنا باشند از بين خواهد رفت. هر کسي که بيمه‌نامه شخص ثالث خريده حق دارد آن را گم کند و المثني رايگان بگيرد. بر اساس قانون، دريافت هر‌گونه وجهي براي ارائه المثني بيمه‌نامه يا گواهي براي بيمه‌نامه‌هاي مفقودي (المثني) توسط شركت‌هاي بيمه ممنوع است اما برخي نمايندگي‌هاي بيمه از اطلاع نداشتن مراجعان از اين قانون سوء‌استفاده مي‌کنند و براي صدور المثني از آنها مبالغي دريافت مي‌کنند. البته رويه شرکت‌ها در اين زمينه يکسان نيست. بعضي از شركت‌ها در ابتدا و براي كوپن اول پولي دريافت نمي‌كنند ولي در صورت نياز فرد به كوپن‌هاي بعدي از دارنده بيمه‌نامه وجه دريافت مي‌کنند. دسته بعدي دستورالعملي در اين خصوص براي خود تهيه كرده‌اند و با توجه به مدت باقي‌مانده از بيمه‌نامه شخص ثالث وجهي را دريافت مي‌کنند.

اين رويه‌هاي متفاوت در حالي است که بر اساس اعلام رسمي ‌بيمه مرکزي شرکت‌هاي بيمه مجاز نيستند به هيچ وجه پولي از متقاضي صدور المثني بيمه‌نامه دريافت کنند. پس اگر بيمه‌نامه‌تان گم شد براي المثني آن پول اضافي نپردازيد. در صورت اصرار شرکت‌هاي بيمه مي‌توانيد از طريق سايت اينترنتي بيمه مرکزي شکايت کنيد.

بيمه‌نامه شما براي وثيقه کافي است

 يکي از مزيت‌هاي داشتن بيمه‌نامه شخص ثالث هنگام وقوع تصادف و حوادث اين است در صورتي كه راننده مسبب حادثه، بيمه‌نامه معتبر داشته و باعث خسارت بدني به شخص ثالث شود، مراجع قضايي و دادگاه‌ها آن را به عنوان وثيقه مي‌پذيرند. پس اگر تصادفي کرديد و در دادگاه از شما درخواست وثيقه اضافي کردند اين را بدانيد بر اساس قانون و توافق بيمه مرکزي و مراجع قضايي بيمه‌نامه شما به عنوان وثيقه در هر سطحي حتي اگر تصادف منجر به مرگ شده باشد کافي است. البته ‌اين در شرايطي است که قبلا پرونده ديگري در جريان نباشد يعني بيمه‌نامه شما به عنوان وثيقه در اختيار مرجع ديگري قرار نگرفته باشد. در اين صورت هم البته اگر خسارت قبلي کم باشد با گرفتن يک معرفي‌نامه باز هم مي‌توانيد از اين بيمه‌نامه به عنوان وثيقه استفاده کنيد.

بيمه‌نامه‌تان را قبل از پايان مهلت قانوني تمديد کنيد

 خيلي‌ها برحسب يک عادت قديمي ‌همه کار‌هاي‌شان را دقيقه 90 انجام مي‌دهند، اين عادت را در مورد تمديد بيمه‌نامه شخص ثالث فراموش کنيد. بهتر است بدانيد اگر در تمديد بيمه‌نامه شخص ثالث وقفه ‌ايجاد شود بايد جريمه پرداخت کنيد. البته ‌اين جريمه تا يک ماه تاخير زياد نيست اما اگر يک ماه بگذرد بهتر است قيد همه تخفيف‌ها و… را بزنيد و از يک شرکت ديگر يک بيمه‌نامه جديد بدون تخفيف بخريد چون جريمه يک ماه به بالا تقريبا بيشتر از نصف حق بيمه است.

منتظر راي دادگاه نمانيد

 بر اساس اصلاحات جديد در قانون بيمه شخص ثالث در حوادث رانندگي منجر به صدمات بدني، شرکت بيمه موظف است پس از دريافت گزارش پليس بلافاصله حداقل 50 درصد از ديه تقريبي را به زيانديده پرداخت كند و باقي‌مانده آن را پس از معين شدن ميزان قطعي ديه بپردازد. براي پرداخت بقيه خسارت هم در صورتي که فرد صدمه ديده اعتراضي نداشته باشد نيازي به راي دادگاه نيست و برآورد پزشکان و کارشناسان بيمه کافي است.در حوادث رانندگي منجر به فوت هم شركت‌هاي بيمه مي‌توانند در صورت توافق با راننده مسبب حادثه و ورثه افراد فوت شده، بدون نياز به راي مراجع قضايي، ديه و ديگر خسارت‌هاي بدني وارده را پرداخت کنند. پس در صورتي که صدمه ديده اعتراضي نداشت منتظر راي دادگاه نمانيد و مقدمات پرداخت خسارت را از طريق شرکت بيمه‌اي‌تان فراهم کنيد.

این مطلب رو هم از دست ندید: 

استراتژی های صندوق تامین خسارت های بدنی

تمديد بعد از دريافت خسارت

 در صورتي که شخصي از بيمه‌نامه‌اش در سال قبل استفاده کرده باشد براي تمديد آن در سال بعدي بايد قيد تخفيف‌هايش را بزند ضمن اينکه اگر خسارت بدني داشته باشد، هنگام تمديد از او جريمه هم دريافت مي‌شود. اگر رابطه شما با شرکت بيمه فقط خريد بيمه‌نامه شخص ثالث است و تعلق خاطر خاصي هم به‌اين شرکت نداريد توصيه ما اين است به جاي تمديد از يک شرکت بيمه ديگر شخص ثالث بخريد. نکته مهم ديگر اينکه بيمه مركزي سقف حق بيمه شخص ثالث را با تعهدات پايه تعيين كرده است و شركت‌هاي بيمه مجاز نيستند حق بيمه‌اي بيشتر از آن دريافت كنند.

درمان رايگان مصدومان

 پرداخت هزينه‌هاي درماني با استفاده از بيمه‌نامه شخص ثالث يکي از مجهولات مهم براي دارندگان آن است. خوب است بدانيد که 10 درصد از حق بيمه‌هاي پرداختي براي بيمه شخص ثالث به حساب وزارت بهداشت واريز مي‌شود و اين وزارتخانه مكلف است اين امکان را فراهم کند که مصدومان ناشي از حوادث رانندگي بدون دريافت وجه در بيمارستان‌ها پذيرش شوند. بنابراين در صورت درخواست پرداخت وجه از سوي بيمارستان در اين موارد، اين ماده قانوني را يادتان باشد. هر نوع عکسبرداري، عمل جراحي و وسايلي هم که از داروخانه بيمارستان قابليت تهيه داشته باشد بايد به صورت رايگان در اختيار مصدومان حادثه قرار بگيرد. فرد مقصر هم هيچ تعهدي به بيمارستان ندارد و بيمارستان با وزارتخانه و آنها هم با بيمه مرکزي طرف حساب هستند.

بيمه‌نامه نداشته باشيد از چه خدماتي محروم مي‌شويد؟

 خيلي‌ها فکر مي‌کنند نداشتن بيمه شخص ثالث فقط محروم شدن از پرداخت خسارت توسط بيمه در هنگام حوادث را به دنبال خواهد داشت اما بهتر است بدانيد که علاوه بر جريمه‌هايي که در هر بار بازرسي توسط راهنمايي و رانندگي به خاطر نداشتن بيمه بايد بپردازيد و معطلي به خاطر خواباندن خودرو در پارکينگ ارائه هرگونه خدمات به دارندگان وسايل نقليه موتوري که بيمه‌نامه شخص ثالث ندارند توسط راهنمايي و رانندگي، دفاتر اسناد رسمي، سازمان‌ها و نهادهاي مرتبط با حمل و نقل ممنوع است و ثبت معامله ‌اين وسايل نقليه امكانپذير نيست. يعني نداشتن بيمه شخص ثالث چيزي شبيه نداشتن سند است./ باشگاه خبرنگاران
0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید?
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *