راهکار اثر نوسانات نرخ ارز بر بازار بیمه؛ از افزایش سرمایه تا افزایش پرتفوی

مدت زمان مطالعه : 2 دقیقه

بیانیان با اشاره به اثرات نوسان نرخ ارز معتقد است ، اگر بخواهیم به صورت منطقی عمل کنیم حدودا بین 60 تا 65 درصد به صورت اتوماتیک وار باید افزایش پرتفوی داشته باشیم.

به گزارش ریسک نیوز علیرضا بیانیان ،مدیرعامل بیمه آرمان ، در گفتگو با ریسک نیوز در خصوص افزایش سرمایه بیمه آرمان گفت : ما در خواست دو مرحله افزایش سرمایه در بیمه آرمان را ارایه دادیم ؛افزایش سرمایه تا  150 میلیاردتومان  در مرحله اول و تا 200 میلیارد تومان نیز  در مرحله بعدی؛ اما حداقل دو سوم از سهامداران باید تایید می کردند که برخی ازآنها موافقت نکردند و در نتیجه کار به وقفه افتاد.

به گفته بیانیان به هر روی متاسفانه تحقق افزایش سرمایه تا 200 میلیارد در مجمع تایید نشد و فقط 150 میلیارد به تایید رسید که امیدواریم در مراحل بعدی این مبلغ را افزایش دهیم.

مدیر عامل بیمه آرمان با بیان اینکه بازار بیمه با توجه به  نوسانات نرخ دلار تحت تاثیر قرار گرفته ،به اثرات  بازار ارز بر صنعت بیمه اشاره کرد و گفت: اولین اثر نوسانات نرخ ارز بر بازار بیمه این است که بیمه گران باید افزایش سرمایه بدهند، به عبارتی موجودی که شما دارید ممکن است با دلار 3800 تا 4000 تومان ارزیابی کنیم ولی اگر بخواهیم ارزش روز را حساب کنیم باید با دلار6100 یا 6200 و بالاتر ارزیابی کنیم .
به گفته وی در حال حاضر ارز تک نرخی شده است اما در بازار غیر رسمی همچنان نوسانات نرخ ارز مشهود است.

وی در تشریح دیگر اثرات نوسان نرخ ارز بر بازار بیمه افزود: نوسان نرخ ارز نه تنها بر موجودی مواد اولیه کارخانجات بلکه بر تمام دارایی های آنها نیز تاثیر می گذارد یعنی به صورت اتوماتیک اگر اقرار نکرده باشیم حدودا 100 درصد باید سرمایه بیمه شده در کارخانجات افزایش پیدا کند.

به گفته وی  این اثرات در خصوص بیمه های باربری نیز مشهود است و نوسانات نرخ دلار به شدت بر روی تعهداتی که در این رشته باید ایفا شود احساس می شود چرا که نوسانات نرخ دلار  روی خودرو، بدنه، بیمه آتش سوزی کار خانجات،  بیمه های باربری ، کالای وارد شده و مواد اولیه و کالاهای اماده عرضه تاثیر دارد.

بیانیان با اشاره به اثرات نوسان نرخ ارز معتقد است ، اگر بخواهیم به صورت منطقی عمل کنیم حدودا بین 60 تا 65 درصد به صورت اتوماتیک وار باید افزایش پرتفوی داشته باشیم.

به گفته مدیر عامل بیمه آرمان  نوسان نرخ ارز روی مواد اولیه اثر دارد و در نتیجه آن درصد بهره ای هم که سرمایه دار باید از آن ببرد  تغییر می کند ، چون وقتی کالا بخواهد عرضه شود دقیقا باید روی قیمت روز حساب شود و شما در نظر بگیرید که سرمایه دار برای آن که بتواند منافع خودش را حفظ بکند باید کالا یا خدمات را به ارزش روز بیاورد نه به قیمت تمام شده و نه به ارزش دفتری …بلکه به ارزش جایگزینی.

به گفته وی نگرانی اینجاست که بیمه گران با توجه به شرایط متلاطم بازار ارز در میزان پرتفوی و قیمت سرمایه بیمه شده در بیمه نامه هایی مانند اتش سوزی و باربری تغییر ایجاد نکنند در این صورت ممکن است در زمان وقوع  خسارت در زمینه ایفای تعهدات دچار مشکل شوند.
0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید?
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *