بسیار سفر باید تا پخته شود خامی

مدت زمان مطالعه : 2 دقیقه

خداوند رحمت کند ،همه رفتگان خاک رو ،یک پیر عارف کشاورز در بین اقوام بود که همیشه برای بیان الزامات مورد نیاز رسیدن به موفقیت سه نکته: استقامت -تعهد- دانش و تجربه در کار را ضروری میدانست و یک مثال از جنس زمین و خاک و درخت میزد.

میگفت :کشاورزی که زمین مال خودشه ودر جای خوش آب وهوا باشه ، نهال گردو میکاره و بدین ترتیب برای زندگی چند نسل بعدش سرمایه گذاری میکنه و پای این باغ و باغداری ،خودش و بچه هاش سالیان سال میمانند .
ولی کشاورزی که زمین و آب رو اجاره میکند ،جالیز میکاره که چندماهه بکارد و برداشت کند وبرود، زیرا او تعلق خاطری به زمینی که بر روی آن کار میکند ندارد.

چند سال است در صنعت بیمه که یکی از مهمترین ارکان اقتصاد کشور است ،شاهد تغییرات پیاپی مدیریتی در بخش های مختلف و برخی از شرکت های بیمه هستیم.

این تغییرات وقتی به ورود افراد غیر بیمه ای در پست های مدیریتی ارشد و حتی میانی نهاد ناظر و شرکت های بیمه منجر میشود ، پسرفت عملکرد در این بازار مهم اقتصادی بوضوح قابل لمس است ،ولی هر زمانیکه اشخاص بیمه شناس و مجرب در راس مدیریت صنعت بیمه و شرکت های بیمه قرار دارند،
بوضوح تغییرات و عملکردهای مثبت و اثر بخشی فعالیت های بیمه گری در اقتصاد ملی و بنگاهها و خانوارها را مشاهده مینماییم.

نمیخواهم بگویم که مدیریت و کارشناسی درصنعت بیمه بسیار پیچیده تر از سایر سازمانهای مالی است ،اما این ادعا را بنا به تجربیات و مطالعات چندین ساله با صدای رسا اعلام و حتی اثبات میتوان نمود که مدیریت و کارشناسی در اجزای مختلف صنعت و شرکت های بیمه از جمله مشاغلی است که به دانش و تجربه حضور متمادی در این حرفه نیاز مبرم دارد ،وگرنه نتایج حاصل از حضور یک فرد غیر بیمه ای در پست های مدیریتی و کارشناسی شرکت های بیمه نتیجه ای جز ورشکستگی و پسرفت عملکرد این صنعت و عدم هماهنگی با برنامه های اقتصادی دولت و بخش های دیگر کشور بهمراه ندارد .

بیمه گری ،در بخش بازرگانی شامل فعالیت ها و وظایف مختلفی است که همچون یک سیستم متوازن ،همه اجزا لازمست در هماهنگی و تناسب منطقی با یکدیگر کار کنند تا سیستم از کارآیی و اثربخشی کامل برخوردار باشد، وگرنه با شکست در یک بخش ،سایر بخش های درون سیستم (شرکت بیمه به مثابه یک سیستم تلقی میشود) نیز معیوب و کل سیستم دچار شکست میشود .

مثال اول یادداشت و گفته آن کشاورز باغدار را برای رساندن این مفهوم بیان کردم که ،بنگاه داری -سرمایه گذاری و مدیریت در صنعت و شرکت های بیمه ،همچون کشاورزی است که در زمین نهال گردو میکارد و سالیان سال پای نهال و درختان گردو مینشیند تا ثمره آن باغ ،چند نسل را بازدهی مالی کند و این رویکرد یعنی اینکه برای نگه داری از باغات گردو ،نیاز به مدیریت کشاورزان دانا و بصیر و صبور مسلط به کار دارد ،هرگز یک جالیز کار کم تجربه نمیتواند از پس مدیریت یک بنگاه اقتصادی پیچیده برآید .

چرخش مدیریتی سریع و تیم سازی های مختلف در شرکت های بیمه،همچون جمع کردن دور هم تیم های فوتبال محلی برای بازیهای دوستانه چند روزه نیست .شرکت های بیمه تعهدات مالی سنگین و بعضا بلند مدت میفروشند که اگر نگرشی استراتژیک به ماندگاری و استحکام مدیریتی و آرامش درون سازمانی و پویایی در فعالیت ها در شرکت های بیمه وجود نداشته باشد ،هرگز این چنین شرکت های بیمه به اعتبار و منزلت لازم در بازار و اعتماد سازی دست نخواهند یافت و قادر به ایفای ماموریت و نقش خویش در کشور نخواهند بود .

به مدیران محترم ارشد دولت و به سهامداران شرکت های بیمه پیشنهاد میگردد، لطفا برای مدیریت شرکت های بیمه از بیرون این صنعت یارگیری نکنید و از مدیران مجرب این صنعت که سرمایه های ملی و حاصل سالها کسب تجربه و کارآزموده مدیریت تخصصی بیمه گری هستند نیز لطفا برای مدیریت سایر سازمانها انتقالی ندهید ،اگر میخواهید صنعت بیمه ،توانگر و قدرتمند در خدمات دهی به سازمانها و هموطنان عزیز مان همچنان در عرصه اقتصاد ایران موفق باشد .

چهار شنبه :۱۶ /۳ /۱۳۹۷

این مطلب رو هم از دست ندید: 

چرا از استارتاپ ها در بازار بیمه استقبال نمی شود

منبع: پایگاه جامع اطلاعات بیمه (اینشورنس اینفو)
0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید?
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *