اهمیت و ضرورت فراگیر شدن بیمه های آتش سوزی و خطرات طبیعی در کشور

مدت زمان مطالعه : 2 دقیقه

بارها و بارها از سوی اساتید اهل فن و کارشناسان سازمانهای ذیربط اعلام گردیده که از ۴۴ نوع خطرات و بلایای طبیعی در دنیا متاسفانه ۳۴ نوع از آنها تاکنون در ایران رخداده است و پتانسیل تکرار این گونه حوادث در دوره های زمانی مختلف وجود دارد .

حتی در قانون [تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت ] به اقدامات پیش آگاهی -پیشگیری -بازسازی -نوسازی که در واقع به نوعی مراحل مختلف فرآیند مدیریت ریسک را تعریف میکند ،اشاره شده و در قانون تاسیس سازمان ستاد بحران کشور و آیین نامه اجرایی پیوست آن ،به مدیریت ریسک و شرح تکالیف همه اشخاص حقیقی و حقوقی بطور منجز دقیقا پرداخته شده است .

در قوانین مورد اشاره نام و مسولیت سازمانهای بیمه گر دقیقا ذکر شده است.

در قانون مصوب تشکیل صندوق بیمه حوادث طبیعی ساختمانها (در حال حاضر بعلت ایراد قانون اساسی شورای محترم نگهبان تاکنون اجرایی نشده ) صراحتا به نقش شرکت های بیمه اشاره شده است.

مطالب فوق الذکر به این علت ذکر شد تا بگویم: در قبال وقوع حوادث و بلایای طبیعی همه اشخاص و سازمانها قانونا وظایف مشخصی را بعهده دارند.

اما در بخش بازسازی و نوسازی ساختمانها و سرمایه های منقول و غیر منقول جبران خسارتهای مالی وحتی جبران خسارتهای بدنی وارده به هموطنان عزیز ،مسولیت حرفه ای بر عهده سازمانهای بیمه گر پایه (اجتماعی) و صنعت بیمه بازرگانی کشور است.

برای اینکه سازمانهای بیمه گر نیز توانایی جبران خسارتهای با شدت و میزان بالا را داشته باشند ،لازمست از توانگری مالی مناسب برخوردار،که البته سازمانهای بیمه گر اجتماعی از حیث کمبود مالی و گریز از ورشکستگی تحت حمایت دولت ها هستند اما ،شرکت های بیمه بازرگانی (البته شرکت های بیمه بخش خصوصی ) به جز اجرای مدیریت ریسک در برخی از خطرات و ذخیره گیری فنی مناسب و انتقال مازاد پرداخت خسارتها به شرکت های بیمه اتکایی (در کشور ما اتکایی اجباری بیمه مرکزی و اتکایی اختیاری داخلی و خارجی) چاره دیگری برای مقابله با ریسک ورشکستگی ناشی از تعهدات این نوع ریسک ها را ندارند .

علی رغم تحریم های بیمه گران اتکایی بزرگ غربی در سالهای متمادی اخیر ، خوشبختانه درایت و تخصص
صنعت بیمه بازرگانی کشور با مدیریت هوشمندانه و لایق بیمه مرکزی ایران و شرکت های بیمه اتکایی داخلی و نیز پذیرش ریسک های بزرگ بصورت طرحهای مشترک چند شرکتی ،توانسته اند به نحو احسن از هموطنان در قبال حوادث مختلف حمایت کنند .

اکنون نیز این استعداد فنی و اجرایی برای فراگیر شدن پوشش های بیمه ای آتش سوزی و خطرات طبیعی (تبعی) بخش خانوار و مشاغل در صنعت بیمه وجود دارد.

 دعای همیشگی ایرانی ها برای همدیگر ”دور بودن هموطنان عزیز مان از کلیه بلایا و سلامتی و موفقیت آنها میباشد”.
اما دور اندیشی و اصل تعاون حاکم بر فرهنگ اسلامی و ایرانی کشورمان ،ایجاب میکند تا فرهنگ خرید این نوع بیمه نامه برای تامین سرمایه حمایتی از همدیگر رایج و فراگیر شود.

 صنعت بیمه بازرگانی کشورمان حسب تکالیف مصرحه قانونی و وظیفه حرفه ای برای انجام این ماموریت ملی اکنون نیاز مبرم به حمایت های مادی (پشتیبانی مالی تامین حق بیمه های اقشار کم درآمد) و معنوی دولت و مجلس شورای اسلامی و سازمانها و افراد خیر در ترویج خدمات بیمه در جامعه دارد .

از همه مسولین و از همه اشخاص حقیقی و حقوقی که توانایی یاری در تامین کمک مالی پرداخت حق بیمه های اقشار کم درآمد و همکاری در ترویج و توزیع این نوع خدمات بیمه با همیاری شرکت های بیمه و شبکه کارگزاری و نمایندگی بیمه را دارند ،حسب وظیفه شرعی ، انسانی و ملی بعنوان یک هموطن آشنا با مشکلات خسارتها و ناتواناییهای پس از وقوع حوادث، دعوت مینماید تا ضمن تشویق مدیران و کارشناسان صنعت بیمه به فعالیت و تحرک در ایجاد این پرتفوی ملی ،همه هموطنان نیز یکدیگر را برای خرید این نوع بیمه نامه ها و مشارکت در این امر خیر و تصمیم عاقلانه ملی تشویق نماییم .

 سلامتی و روزهای بدون حادثه و بلایای طبیعی و انسان ساز را همواره آرزو مندیم ،اما بر اساس اصل حکمت و تعاون ،با رویکرد حفظ منافع ملی ،سرمایه گذاری در تامین ذخایر مالی مقابله با خسارتهای حوادث مشارکت همگانی را چاره ساز و پیشبینی و پیشگیری را ارجح تر از کمک های تکلیفی و عاطفی بسیار سنگین دولت و هموطنان بعد از وقوع حوادث بزرگ میدانیم .

پنج شنبه :۱۴ / ۴ /۱۳۹۷

این مطلب رو هم از دست ندید: 

صنعت بیمه جای آزمون و خطا نیست

منبع: پایگاه جامع اطلاعات بیمه (اینشورنس اینفو)
0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید?
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *