انتظارات دولت از رییس کل جدید بیمه مرکزی ایران

مدت زمان مطالعه : 2 دقیقه

گفتگوی هفته :

سرانجام پس از رفتن جناب آقای دکتر همتی از صنعت بیمه و طرح اسامی افراد مختلف بعنوان جایگزین ،در روز گذشته ،هیت محترم دولت جناب آقای دکتر سلیمانی امیری را بعنوان رییس کل جدید بیمه مرکزی ایران انتخاب نمود و ریاست محترم جمهوری در بیاناتی انتظارات از ایشان را در این سمت اینگونه برشمردند:

۱- گسترش چتر حمایتی بیمه و پوشش کامل آن در حوادث طبیعی و غیر مترقبه

۲- بهره گیری از نیروهای جوان و خلاق و تحول این صنعت

۳-شفافیت و رقابت

۴- کاهش هزینه های مردم از مسیر توسعه بیمه

۵- لزوم تقویت ارتباطات منطقه ای و بین المللی با توجه به تحریم ها

گرچه سوابق اجرایی جناب دکتر سلیمانی امیری حکایت از سالها فعالیت در حوزه شرکت های سرمایه گذاری و بازار بورس دارد، اما فعالیت ایشان بعنوان عضو هیت مدیره یکی از شرکت های بیمه بیانگر آشنایی ایشان با صنعت بیمه میباشد.
صنعت بیمه در شرایط کنونی ،علی رغم دشواریهایی که بواسطه تحریم های جدید آمریکا در تامین پوششهای اتکایی بین المللی برای پروژه ها و ریسک های سنگین دارد، اما با وجود مدیران وکارشناسان با دانش و مجرب در بیمه مرکزی ایران و شرکت های بیمه و شرکت های اتکایی داخلی از ظرفیت مدیریتی مناسب برای تحقق خواسته های دولت دوازدهم برخوردار است .اما به وضوح نیازمند کمک های مالی دولت از بودجه سالانه و صندوق توسعه ملی برای تعمیم سبد بیمه جامع خانوار و تامین حق بیمه اقشار دهک های کم درآمد میباشد.

گرچه علی رغم حضور مدیران و کارشناسان مجرب و خلاق ، همانطوریکه بارها اشاره گردیده نقایص موجود در قانون بیمه گری و ساختار فعلی صنعت بیمه که منطبق با شرایط اقتصادی و اجتماعی ایران امروز نیست ، و همانطوریکه ریاست محترم جمهور به لزوم نوگرایی مدیریتی و خلاقیت در صنعت که مسلما با کنار گذاشتن اندیشه ها و رویکردهای مدیریت بیمه گری سنتی که همچون تارهایی تنیده به دست و پای صنعت بیمه پیچیده اند و مانع تحرک لازم و خدمات رسانی مطلوب شرکت های بیمه و تحقق انتظارات مردم و دولت از این صنعت میشوند و برای رفع این معایب بزرگترین خدمتی که رییس کل جدید در این فرصت سکانداری میتوانند به صنعت بیمه و جامعه بیمه گذاران نمایند ،اقدام به درخواست اصلاح قانون و ساختار و رویکردهای مدیریتی در صنعت بیمه از دولت و مجلس است که در صورت تحقق این مهم ، ایشان خاطره به یاد ماندنی بعنوان یک ایرانی خوشنام و مدیر اقتصادی موفق از خویش در تاریخ صنعت بیمه بازرگانی بجا خواهند گذاشت.

تاکید جناب آقای رییس جمهور بر فراگیر نمودن پوشش های حمایتی بیمه ای از مردم خصوصا در قبال ریسک های حوادث طبیعی و غیر مترقبه و کاهش هزینه های مردم و مشاغل در خسارتهای ناشی از سایر ریسک ها ،خواسته بحق همه کارشناسان صنعت بیمه است که مسلما بدون حمایت قاطع دولت از رییس کل جدید و بیمه مرکزی ایران و شرکت های بیمه این انتظارات محقق نخواهند شد.

بدون شک خواسته و آرمان همه خانواده صنعت بیمه ،رشد و اعتلای خدمات بیمه ای در اقصی نقاط کشور است . اما گاهی پیش بینی و احتمال شدت و حجم بالای خسارتها در برخی از ریسک ها شرکت های بیمه را بدون پشتوانه اتکایی کافی وادار به احتیاط و گریز از ریسک پذیری میکند .

این مشکل با حمایت قاطع و مشارکت دولت و تشکیل ”’شرکت بیمه ملی اتکایی ”’ که پیشنهاد واقعبینانه آن در ابتدای دولت یازدهم توسط جناب آقای امین ،رییس کل وقت بیمه مرکزی مطرح گردید ، قابل حل و موجب اصلاحات اساسی و افزایش سطح توانگری و ریسک پذیری صنعت بیمه بهمراه تفکیک وظایف نظارت از تجارت در نهاد ناظر خواهد گردید.

بدون شک کلیه همکاران صنعت بیمه از هیچ پشتیبانی برای تحقق انتظارات دولت محترم برای رشدو اعتلا و افزایش ضریب نفوذ بیمه بازرگانی درGDP کشور دریغ نخواهند نمود. لیکن امید است جناب آقای دکتر سلیمانی امیری از مشاورینی که قابلیت های مثبت خود را در صنعت نشان داده اند برای همراهی استفاده کنند و ملاک انتخاب مشاوران نتایج سوابق اجرایی موفق قبلی آنها باشد.

برای صنعت بیمه کشور در ماههای پیش رو تحت مدیریت ایشان، صمیمانه آرزوی موفقیت در راستای اهداف توسعه اقتصاد ملی و خدمتگزاری شایسته به هموطنان عزیزمان مینمایم .

پنج شنبه :۲۸ /۴ /۱۳۹۷

منبع: پایگاه جامع اطلاعات بیمه (اینشورنس اینفو)

 

بازگشت به صفحه 0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید?
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *