تا مرد سخن نگفته باشد ، عیب و هنرش نهفته باشد.

مدت زمان مطالعه : 2 دقیقه

یادداشت روز :

از میان شبکه های مختلف سیما ،هر موقع وقت پیدا میکنم برنامه معرفت شبکه چهار که مباحث فلسفه توسط استاد ابراهیمی دینانی مطرح میگردد را دنبال میکنم .

در مباحثی که توسط استاد دینانی به گفتگو پرداخته میشود از زوایای مختلف ارتباط انسان با خالق و با طبیعت و اجتماع پیرامون را بررسی میکنند .
در تمام دهها برنامه ای که از استاد دینانی در برنامه معرفت پخش گردید ،یکبار نیز در سخنان استاد ،کلام و جمله ای ناپسند و تندخویانه و خارج از معرفت نسبت به هیچ کس و هیچ نحله فکری بیان نگردیده است .

روز گذشته ،دو مقاله از دو نویسنده مختلف را خواندم که مضمون کلام آنها ،قدرشناسی و صبر و تحمل در قبال همدیگر و درایت در برخورد با مشکلات در زمانهای مختلف بود .

من آقای دکتر محسن رنانی را فقط از مقالات و دو سه برنامه تلویزیونی از راه دور میشناسم ، در بیشتر نوشته های ایشان رگه های از تفکر بهتر اندیشیدن و نقد منصفانه را میبینم .

دکتر مرتضی عباد را نمیشناسم ولی یک یادداشتی کوتاه که در آن خاطره ای از سالهای پایانی جنگ تحمیلی را نوشته بودند و جملات آخر آن مرا بیاد جمله معروف ایرانی ”’این نیز بگذرد ”’
انداخت .
مضمون پیام ایشان این بود که همچون سالهای سخت جنگ تحمیلی ،این بد عهدیها و برخوردهای مغایر با اصول قراردادهای بین المللی توسط آمریکا در این ماهها نیز خواهد گذشت و این مشکلات را ملت بزرگ ایران با موفقیت طی خواهد کرد .

مهم اینست که ایرانیان با فرهنگ و فهمیده با صبوری و درایت این دوران را بگذرانند.
در نوشته دکتر رنانی ،همان قضیه لزوم حفظ حرمت و اعتبار همدیگر و بزرگان جامعه اعم از روحانیت ،اساتید و معلمان ،مدیران جامعه ،نظامیان و حافظان آرامش کشور ،هنرمندان ،ورزشکاران ،بانوان و… که همواره از سوی نویسندگان خیراندیش و مصلح جامعه مطرح گشته و میگردد اشاره شده بود .

این مطلب رو هم از دست ندید: 

مديريت ارتباط با مشتريان (CRM)

نقد و نقادی بی شک اگر توام با انصاف و رعایت احترام و منزلت یکدیگر باشد ،در رشد و اعتلای همه جانبه جامعه کمک خواهد نمود . و اصولا وجود نقدهای منصفانه و حتی طنزهای وزین برای تعالی همه جوامع لازم است .

گاهی برخی از عزیزان ،در حین بیان نقدها کمی عصبی و از کلمات و جملاتی استفاده میکنند که شایسته فرهنگ سترگ ایرانیان نیست .
نسل جوان فعلی و مدیران فردای ایران ،این نوشته ها را میخوانند و قطعا از آنها الگو برداری میکنند .

بدون شک به پیروی از تعالیم قرآن مجید و دین مبین اسلام و فرهنگ والای اقوام مختلف ایران زمین ،یادآوری و تاکید بر صفات ممتاز انسانی همچون مهربانی و بخشندگی و لزوم تعاون و همیاری و ترجیح منافع ملی و جمعی استراتژیک بر منافع فردی کوتاه مدت ،میتواند به توسعه اجتماعی و فرهنگی و تغییرات رفتاری افراد کمک کند.

عمر انسانها چندان طولانی نیست ، در طول عمر انسانها، همواره فراز و نشیب وجود دارد.

برای اثربخشی و کارایی بیشتر گفته ها و نوشته هایمان ،سعی کنیم در گفته ها و نوشته هایمان احترام و منزلت یکدیگر را نگه داریم زیباتر و مهربانتر با هم سخن بگوییم و بنویسیم و همواره قدران زحمات کسانی باشیم که قدمهایی هرچند کوچک ومفید برای ما و جامعه برداشته و میدارند. تلاش بر کنترل خشم و عصبانیت که از خصایص انسانی هستند که نماد بیرونی آن در گفتار و نوشتار و کردار مشخص میگردد از مهارتهای ارزشمند است که یادگیری آن برای تک تک ما مفید است .

به تاسی از مولای متقیان علی (ع) که میفرمایند :”تا آخر عمر سپاسگزار کسی خواهم بود که یک جمله مفید به من بیاموزد ”
قدردان و قدرشناس نسبت به یکدیگر در جامعه باشیم .
و اگر کسی در بین ما ، دیگران را به مهربانی و قدردانی از همدیگر در جامعه تشویق نمود را ،پوپولیست لقب ندهیم!!!!!

شنبه :۶ / ۵ /۱۳۹۷

منبع: پایگاه جامع اطلاعات بیمه (اینشورنس اینفو)

 

بازگشت به صفحه 0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید?
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *