جای خالی حمایت از خلاقیت و نوآوری در بازار بیمه

مدت زمان مطالعه : ۲ دقیقه

✍️✍️ گفتگوی هفته :

مدتی پیش وقتی ،ریاست جمهوری در زمان انتخاب رییس کل جدید بیمه مرکزی ایران تاکید به  [ ضرورت فراگیر شدن خدمات بیمه خصوصا در قبال مخاطرات حوادث طبیعی ] در سرتاسر کشور نمودند و رییس کل جدید ،جناب آقای سلیمانی نیز ،ماموریت اصلی خویش را تحقق این خواسته اعلام کردند ، همه کارشناسان با بصیرت و تلاشگر صنعت بیمه کشور از طرح این موضوع بسیار استقبال نمودند و آنرا به نفع مردم شریف کشورمان و دولت دانسته و منتظر اعلام برنامه اجرایی بیمه مرکزی در خصوص اجرای این طرح هستند.

شاید کمتر همکار بیمه ای با تجربه را میتوان یافت که مطالعاتی در خصوص تلاشهای بی نظیر مدیران شاخص و توانمند صنعت بیمه از ابتدای تاسیس اولین شرکت بیمه ایرانی و سپس سایر شرکت هایی که در سالهای بعد تاسیس شده اند نداشته باشند.

مطالعه تاریخچه فعالیت های ارزشمند مدیران شاخص صنعت بیمه در دهه بیست – سی -چهل -پنجاه شمسی حکایت از تعهد و اخلاق حرفه ای بالا نزد آنها دارد.
بعنوان مثال به بخشی از گزارش دکتر مشرف نفیسی در سال ۱۳۴۰ به شورایعالی شرکت بیمه ایران توجه فرمایید :
[ …در کشورهای مترقی جهان بیمه عمر بهترین روش جمع آوری موجودی های کوچک و تبدیل آنها به سرمایه های تولیدی و تقلیل مصارف تورمی است . وی ادامه میدهد … متاسفانه در ایران به واسطه تنزل تدریجی قدرت خرید واحد پول که از سال ۱۳۰۶شمسی به این طرف رخ داده فواید بیمه عمر را از بین برده … وی ادامه میدهد … در طرح نوین بیمه عمر هدف این بود که ،در کشور ایران که فقر و بی کاری و عدم ثبات سازمانهای عمومی و خصوصی و انواع امراض و قحطی و بلایای طبیعی مختلف حکمفرماست برای افراد توانایی مقابله با گرفتاریهای ناشی از بی کاری و بیماری و پیری و ناتوانی فراهم سازد .]
در گزارش دکتر مشرف نفیسی نکات ارزشمندی از حیث تحلیل وضعیت اقتصادی شرایط آنروز ،مردم شناسی و جامعه شناسی ایرانی و تعهد اخلاقی و سلامت یک سیستم بیمه ای هویداست.

اما متاسفانه طرح دکتر مشرف نفیسی شکست میخورد !!!!!
علت چه بوده !!!؟؟؟
[ وی در مورد علت این شکست میگوید : از یک طرف بزرگی آن و نبود اعتبار لازم و از طرف دیگر اختلاف نظرهای شخصی هیت دولت و کارشکنی هایی بود که در همه شیونات کشور حکمفرماست ”’ البته اشاره وی به شرایط و نقاط ضعف مدیریتی در سال ۱۳۴۲ میباشد!!!!!”’ – دولت وقت نه تنها از اعطای اعتبار مورد تقاضای بیمه ایران خودداری کرد بلکه از اعطا مجوز همکاری شرکت های خارجی در پی گیری اجرای این طرح نیز خودداری کرده است ،در صورتیکه در آن زمان ابدا تحریم اقتصادی کشورمان مطرح نبوده است .!!!!! ؟؟؟؟؟ ]

این گزارش و این وسع دید و نگرش استراتژیک یک مدیر صنعت بیمه در کشورمان در هفتاد سال قبل ،بیانگر استعداد و لیاقت ، سلامت ،پاکدستی مدیران ایرانی میباشد.

از دهه هشتاد تا امروز شرکت های بیمه ، محصولی تحت عنوان بیمه عمر نوین !!!!! اندوخته ساز در قراردادهای بلند مدت را طی انواع تبلیغات عرضه میکنند و طی این چند سال با افزایش نرخ تورم و افزایش نرخ دلار و ارزش اموال شاهد کاهش ارزش ریال که منجر به کاهش تقاضا بیمه های سرمایه گذاری در بازار بیمه و نتیجتا کاهش مطلوبیت نهایی انواع خدمات بیمه در نزد بیمه گذاران (خریداران بیمه نامه ها) میشود را شاهد هستیم.

آیا فقط یک نمونه و نه بیشتر !!!!!گزارشی شبیه عملکرد و رویکرد امثال دکتر مشرف نفیسی در هفتاد سال پیش، با این جامعیت و دقت و پیشنهاد راهکارهای مناسب و اقتضایی برای افزایش مطلوبیت و تقاضا از سوی بزرگان و اساتید صنعت بیمه در شرایط کنونی اقتصادی بخاطر حفظ حقوق بیمه گذاران و خدمت در جهت فقر زدایی و حمایت از تولیدات ایرانی و اشتغال زایی و در مقابل حوادث طبیعی پیدا میکنید!!!!!؟؟؟؟؟

دکتر نفیسی و امثالهم ،در نوآوری و ارتقا سطح خدمات بیمه در دوره مدیریتشان شکست خوردند، زیرا در پاره فرهنگ های منفی گرا سازمانهای اداری کشورمان،
شاهد موفقیت بودن طرحها و ایده های انسانهای تلاشگر و خلاق قابل تحمل برای برخی از افراد نیست ،در صنعت بیمه خوشبختانه اکثریت مدیران و کارشناسان خلاق و علاقمند تحول مثبت هستند ،لیکن متاسفانه زشت رفتاریهای مورد اشاره در سطور بالا از سوی معدودی از افراد در صنعت بیمه هم وجود دارد!!!؟؟؟

از درگاه ایزد منان همگی درخواست نماییم ،با این اوصاف و گل بخودیهای تاریخی در بازار بیمه کشور ، پیش بینی برنامه ششم و نظر دولت دوازدهم و قول اجرای آن توسط رییس کل جدید بیمه مرکزی در بازار بیمه کشور محقق شود،زیرا از جمیع جهات تحقق این سهم نفوذ بیمه ای فراگیر ،به نفع کشورمان است .

پنج شنبه :۲۵ /۵ /۱۳۹۷

منبع: پایگاه جامع اطلاعات بیمه (اینشورنس اینفو)

بازگشت به صفحه 0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید?
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *