طرح مجدد موضوع خصوصی سازی بیمه ایران و ادغام چند شرکت بیمه

مدت زمان مطالعه : 2 دقیقه

✍️✍️ گفتگوی هفته :

قبل از بیان موضوع اصلی به خاطره ای از بزرگمرد طنز پرداز معاصر کشورمان مرحوم کیومرث فومنی میپردازم که بی ارتباط با فعالیت های نوشتاری نگارنده در این چند سال نیست.

از مرحوم فومنی صاحب امتیاز و سردبیر مجله طنز وزین گل آقا میپرسند ،تو چرا بیشتر مواقع به سخنان فلان مدیر توجه داری و آنرا سوژه اصلی اکثر شماره های مجله میکنی ؟؟؟؟؟!!!!!

ایشان پاسخ جالبی میدهد ،
میگوید :تقصیر خودشه ،مدام چیزایی رو میگه که خمیر مایه های خوبی در حوزه طنز و شوخی داره !!!!!!

شب جمعه هست،و یاد و فاتحه همه عزیزان درگذشته بخصوص ,,گل آقای ,, رسانه کشور در دو سه دهه پر تلاطم سالهای بعد از انقلاب،آنهم بعد از یکروز” روز رسانه و خبرنگاران فرهیخته “بی مناسبت نیست و نخواهد بود .

اما موضوع اصلی :

در این هفته از سوی مدیران ارشد صنعت بیمه ،مجددا بحث بسیار حساس و چالش برانگیز واگذاری شرکت سهامی بیمه ایران به بخش خصوصی مطرح گردید و متعاقبا برنامه ادغام چند شرکت بیمه در یکدیگر که در دستور کار نهاد ناظر قراردارد اعلام شد.
صرفنظر از اینکه بدلیل نقش در نظر گرفته شده برای شرکت سهامی بیمه ایران در قانون تاسیس بیمه مرکزی و بیمه گری و قانون جدید شخص ثالث خودرو و …سایر موضوعات فنی و سیاست گذاری دولت ها در ایران که این پرسش را مطرح میکند : آیا بسادگی مجوز چنین اقدامی را شرایط اقتصادی و سیاسی کشور میدهد یا خیر !!!!!!! پیرامون این موضوع نیاز به گفتگو و نوشتن و بررسی مفصل از جوانب مختلف دارد که البته به جای خود در نزد تصمیم گیران کلان کشور مطرح خواهند شد .

اتفاقا چند وقت پیش ،یکی از همکاران بیمه شناس که در پانزده سال پیش با درایت و درک صحیح از فرصت ها و تهدیدهای بازار بیمه تلاش نمودند تا شرکت بیمه ایران تبدیل به ”خصولتی ”
نگردد !!!!!،میگفت شنیده ام مجددا این ایده کاملا اشتباه و نابجا میخواهد مطرح شود و چاره ای برای تلاش مجدد در جهت ممانعت از تحقق این اتفاق نامناسب وجود ندارد .

البته ایشان بعنوان یک کارشناس مجرب و بادانش بیمه ،انتقادهای بجا و منطقی به روشها و ضعف های واضح مدیریتی و ساختار و نحوه بازاریابی بخش دولتی بیمه داشتند که در مجموع وجود این دیدگاه کارشناسی به نفع صنعت بیمه کشور میباشد.

اما در مورد ادعام چند شرکت بیمه خصوصی که دچار ناتوانی مالی شده اند و شورایعالی بیمه و بیمه مرکزی ایران حسب مواد ۵۸ و ۵۹ قانون بیمه گری به منظور دفاع از حقوق بیمه گذاران قصد ادغام آنها را دارد،
اقدامی ارزشمند و در صورت تحقق سریعتر این تصمیم ،قطعا به نفع صنعت و بازار بیمه خواهد بود و از قضیه پر از اشتباه چند سال پیش ممانعت به موقع بعمل خواهد آمد.

ولیکن به مدیران وزارت اقتصاد در حوزه بانک و بیمه و شورایعالی بیمه و سهامداران شرکت هایی که قرار است ادغام شوند ،مصلحانه پیشنهاد میگردد ،از این تجربه پانزده ساله حضور بیمه های بخش خصوصی در بازار، یک تحقیق جامع انجام دهند و قراردادهای بیمه ای (خصوصا قراردادهای بزرگ زیانده) و عملکرد مدیران عامل و هیت مدیره و روشهای پرداخت خسارت در این شرکت ها و ترکیب کارشناسان ستاد و شعب و برنامه های بازاریابی و رفتار با شبکه فروش و… در این شرکت ها را مورد بررسی دقیق قرار دهند تا پاشنه آشیل های شرکت های بیمه متضرر مشخص شود و راه را برای تکرار این گونه ناتوانی شرکتی در صنعت بیمه مسدود نمایند .

ضمنا مجددا تکرار مینماید که ژیان ،خودرو متعلق به دهه ۱۳۴۰ بود و در دهه ۱۳۶۰ از سطح خیابانها و جاده های کشور جمع آوری شد و اگر تک و توکی هم هنوز توسط علاقمندان نگه داری میشوند و با قطعات دست دوم و اسقاطی سرپا نگه داشته میشوند فقط بخاطر حس نوستالوژیک آنها بعنوان ژیان سواران حرفه ای است .

صنعت بیمه نیاز به تحولات ،تغییرات و اصلاحات بنیادین دارد و با وصله و پینه نمیتواند ،جایگاه واقعی خویش را پیدا کند.
خصوصی نمودن و ممانعت از ورشکستگی و ناتوانی مالی شرکت های بیمه ،نیازمند ایجاد قوانین جدید ،ساختار جدید و رویکردهای مدیریتی و به روز دارد.
این موضوع نه در صنعت بیمه بلکه در حوزه کارآفرینی و اشتغال زایی و رونق اقتصاد کشور به منظور کاهش ضریب ریسک ورشکستگی و ناتوانی مالی بنگاههای اقتصادی دیگر نیز صدق میکند .

پنج شنبه :۱۸ /۵ /۱۳۹۷

منبع: پایگاه جامع اطلاعات بیمه (اینشورنس اینفو)

بازگشت به صفحه 0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید?
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *