مهربانی با خویشاوندان و همسایگان در فرهنگ ایرانیان

مدت زمان مطالعه : 2 دقیقه

✍️گفتگوی هفته :

هرگز هیچگاه هیچ ایرانی فراموش نخواهد کرد که چگونه در ابتدای پیروزی انقلاب با آغاز جنگ تحمیلی ، مسولین و نیروهای نظامی و جوانان غیور کشورمان برای دفاع از آب و خاک چگونه مجبور شدند یک تنه و بدون حمایت دیگر کشورها با تقدیم هزاران هزار شهید ،جانباز و اسیر از تمامیت ارضی و حاکمیت میهن اسلامی دفاع کنند و سرانجام پس از هشت سال دفاع مقدس با سرافرازی و درایت و تدبیر شایسته حضرت امام (ره) و صدور قطعنامه ۵۹۸ شورای امنیت سازمان ملل متحد ،این جنگ خانمانسوز به پایان رسید اما خاطرات تلخ آن در اذهان مردم مسلمان دو کشور بجا ماند.
پس از پایان جنگ تحمیلی عراق با ایران ،همگان دیدیم که عراق بلافاصله به کویت حمله کرد و … ،این واقعه بار دیگر مظلومیت دولت و مردم ایران را در نزدمردم جهان وسیاستمداران منصف دنیا نشان داد .

اما این جنگ خانمانسوز که لطمات جبران ناپذیری بهمراه داشت ،سرانجام همچون همه جنگ های دنیا به پایان رسید و با اشغال عراق توسط نیروهای آمریکایی و متحدانش ،رژیم معاند با ایران در عراق سرنگون و دولت هایی بر سر کار آمدند که تمایل دوستی با مردم و دولت ایران داشته و دارند و سیاستمداران بزرگی همچون مرحوم جلال طالبانی رییس جمهور فقید عراق بارها و بارها به کمک های دولت و مردم ایران در سالهای اختناق در عراق اشاره و قدردانی کردند .

جنگ چندین سال است که تمام شده و درطی این چند سال روابط دولت و ملت دو کشور برادربسوی دوستی و همکاریهای مبسوط و ارزنده پیش میرود.

راهپیماییهای با شکوه میلیونی اربعین شیعیان ایرانی برای زیارت مرقد مطهر امام حسین (ع) و پذیرایی گرم و مهربانانه مردم عراق از ایرانیان و ارتباط بسیارصمیمی کشورمان با مردم اقلیم کردستان که از نظر فرهنگی همچون ایرانی ها هستند و سبقه تاریخی دوستی ها و مهربانیهای بین دو ملت همه وهمه نشان میدهد که مردم دو کشور ضروری است برای حفظ منافع بلند مدت و رشد وتعالی اقتصاد دو کشور ،همچون قرون گذشته و دوران تجاری راه ابریشم،دست همکاری و مودت به یکدیگر بدهند.

کشورعزیز ما ایران در اطراف خودبا همسایگان مسلمان دارای مشترکات دینی و وجوه فرهنگی مشابه، که تعاملات اقتصادی و فرهنگی با این همسایگان عزیز به نفع همه مردم منطقه است .

دشمنان جهانی و منطقه ای ایران از دیر زمان بدنبال اجرای سیاست پلید # ”’تفرقه بیانداز و حکومت کن ”’ بوده و هستند و مکررا در صدد ایجاد درگیری و قطع دوستیها و ارتباط مناسب و دوستانه کشور ما با همسایگان مسلمان و نیز با مردم دارای فرهنگ مشترک با کشور ما هستند تا مانع رشد و پیشرفت همه جانبه ایران شوند!!!!!.

همانطوریکه بارها دولتمردان و اندیشمندان با درایت کشورمان اشاره داشته اند ، دشمنان ایران بیشتر از اینکه بدنبال برخورد قهرآمیز با کشور ما باشند ،که بدلیل هزینه سنگین آن به دلیل توانمندیهای نظامی و غیرت بی مثال ایرانی ها اجتناب میکنند ، اکنون مذبوحانه بدنبال ضربه زدنهای فرهنگی و تضعیف اقتصاد و انگیزیش کار و تولید ملی و تخریب روحیه ایرانیان به انحا مختلف و انواع کارشکنی های اقتصادی ،فرهنگی و… هستند.

در علم بازاریابی ،ضد بازاریابی هم وجود دارد!!!دشمنان با زیرکی و یاری عوامل خود فروخته خویش در داخل و بیرون، بدنبال نشر افشره بدبینی نسبت به همسایگان ما در اذهان ایرانی ها و بر عکس در ذهن همسایگان ما بر علیه ایرانی ها هستند تا مانع توسعه همکاریهای اقتصادی ،فرهنگی و اجتماعی منطقه ای شوند.

در این برهه تاریخی از توانمندیهای موجود به تلاشهای دولت و به اشتراکات فرهنگی با همسایگان کشورمان بها دهیم و با گسترش دامنه دوستیها و احترام فی مابین با همسایگان ایران ،زمینه افزایش سود آور تبادلات تجاری و رونق اقتصادی ایران را در فرمول [ برنده -برنده] فراهم سازیم .

کشور ما در برهه ای از زمان قرار دارد که استعمار نوین و سلطه گر بهر طریق درصدد تخریب روند توسعه همه جانبه ایران است، این عناد و دشمنی با ایران و ایرانی مربوط به دوران کنونی نیست وسابقه ای چند قرنی دارد،آنها از هوش و استعداد و توانمندیهای بالقوه و ذاتی ایرانی ها بخوبی با خبرند و لذا با انواع دسیسه ها،از ترور دانشمندان تیز هوش ایرانی گرفته تا تخریب روحیه جمعی و پاشیدن مستمر بذر ناامیدی و شعله ور ساختن دشمنی های کاذب با همسایگان مسلمان و دوست ،تلاش دارند تا از رشد و توسعه ملی ایران جلوگیری کنند.

برای درک و مقابله جمعی با ریسک ها و مخاطرات ضد توسعه،احترام و همراهی با برنامه های حسن همجواری دولت -درک و مهارت مشترک همه ایرانی ها درتعاملات فرهنگی و اقتصادی با چهار صد میلیون جمعیت همسایه نیاز است و نقش،وزارت امور خارجه ، نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی ، دانشگاهها ،وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و رسانه ها بخصوص رسانه ملی و اهالی فرهیخته هنر کشورمان در ارتقا روابط و تعاملات فرهنگی و پایه دوستی با همسایگان بسیار مهم است .

با درک مشترک از شرایط ،اجازه ندهیم دشمنان دون صفت کشورمان با تخریب برنامه ریزی شده فرهنگی ،مانع توسعه دوستی و ارتباط مبتنی بر احترام کشورمان با همسایگان مسلمان شوند و بر این باور باشیم که فرهنگ و هنر سترگ همه اقوام ایرانی ،در صورت آشنایی دقیق ملت های همجوار با این مزیت های فرهنگی و اجتماعی ، موجب افزایش تعاملات فرهنگی و اجتماعی سازنده و ارزشمند و رونق فعالیت های اقتصادی با همسایگان خواهد شد.

ایران مهد تمدن و فرهنگ و مهمانوازی در طول تاریخ بوده و هست و همین خصایص ارزنده مردم شریف ایران در طول تاریخ تحسین همگان و بیگانگان و جهانگردان را برانگیخته است.

وقت آنست تا فرهنگ غنی اسلامی و ایرانی را با هنر و درایت، به طور گسترده به اکران جهانی و منطقه ای بگذاریم و انجام چنین کار مهمی کمتر از ایثار و فداکاریهای رزمندگان دلاور و شهدای عزیز دفاع مقدس برای دفاع از کیان میهن بزرگ اسلامی و مردم شریف ایران نیست و نخواهد بود.

پنج شنبه :۱/ ۶ /۱۳۹۷

منبع: پایگاه جامع اطلاعات بیمه (اینشورنس اینفو)

بازگشت به صفحه 0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید?
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *