دولت و مجلس در صحنه عینی پرسشگری و پاسخگویی

مدت زمان مطالعه : ۲ دقیقه

✍️ گفتگوی هفته :

”’دولت و مجلس در صحنه عینی پرسشگری و پاسخگویی”’

در هفته اخیر ،من نیز همانند میلیونها هموطن در پی طرح سوالات از ریاست جمهوری از سوی نمایندگان مجلس شورای اسلامی ،از تلویزیون مراسم پرسش و پاسخی که در جلسه علنی برگزار شد را تماشا نمودم. سوالات مطروحه از سوی نمایندگان در واقع سوالات میلیونها نفر از هموطنان بود که مطرح و جناب آقای دکتر روحانی به آنها پاسخ گفتند .

بعنوان تحلیل گر ریسک که همواره بدنبال پیدا نمودن روابط [ علت و معلولی ] مخاطرات و ارزیابی برنامه ها و نتایج عملکردها هستم ،بیشتر از اینکه به این اقدام ارزشمند نمایندگان مجلس از دیدگاه شکلی توجه نمایم ،بدنبال هویدا شدن نتایج ماهوی این جلسه و اثراتی که در روزها و ماههای آینده در روند اقتصادی و سیاسی کشور این جدیت در امور وکالت مردم میگذارد هستم .

 نکته حایز اهمیتی که در این جلسه پس از سالها در فضای پارلمانی ایران رخ داد و نمایندگان مجلس در اقدامی ارزنده ،سوالات اساسی خویش را از بالاترین مقام اجرایی کشور با متانت تمام مطرح نمودند و ریاست محترم جمهوری نیز با درایت و استدلال به پاسخ گویی پرداختند ، در واقع کنش و واکنش معقول و منطقی به تحولات سیاسی و اقتصادی بود که تبدیل به دغدغه روزمره هموطنان و کارشناسان حوزه های مختلف تبدیل شده بود و این نوع برخورد با موضوعات و مشکلات را به دو قوه مقننه و مجریه جای گفتن تبریک دارد.

نکته ارزشمند دیگر این بود که سوالات نمایندگان نشان میداد موضوعات مطرح شده ازسوی ایشان یا مشاورانشان مورد مطالعه قرار گرفته و به اصطلاح در خواست برگزاری این جلسه با یک نگرش سطحی نبوده و مجموع دولت ،بخصوص بخش اقتصادی دولت به دقت زیر نظر ارزیابی نمایندگان و پرسشگری آنها هستند.

خصوصا اینکه در طی چند وقت اخیر ،مجلس با استیضاح و برکناری دو وزیر مرتبط با اشتغال و رفاه و امور اقتصادی نشان داد که نسبت به مشکلات اقتصادی موکلان و فشار تورم و بیکاری بی تفاوت نیست و این نکته بسیار حایز اهمیت است .

همانطور که رییس دولت در جلسه از نمایندگان درخواست طرح ایده و راهکار در حل مشکلات و همکاری را نمودند ،بنظر میرسد ماموریت و هدف گذاری نمایندگان مجلس با طرح سوالات و دادن کارت زرد خاتمه نیافته و مجلس در کمیسیونهای مختلف و مرکز پژوهش های خویش ،لازمست از جلسات محض پرسشگری و اعلام قانع شدن یا قانع نشدن عبور نموده و با پذیرش مفهوم عمیق این ضرب المثل فارسی (همه چیز را همگان دانند) برای بررسی عمیق تر و ارایه راهکارهای اصولی به دولت از توجه صرف به نظرات کارشناسان دولتی عبور نموده و از نظرات و تخصص اساتید دانشگاهها و فعالان اقتصادی بخش خصوصی و کارشناسان حوزه های تخصصی دعوت به همکاری و مشاوره بعمل آورد و مناسب ترین ملاک ارزیابی عملکرد تطبیق میزان و درصد پیشرفت یا عدم پیشرفت برنامه ها و فعالیت های دولت با  مرحله و زمان بندی رسیدن به اهداف قانون برنامه ششم توسعه قرار دهد. اگر دولت در اجرای مراحل مختلف برنامه تا اینجا موفق بوده که بسیار عالیست و اگر موفق نبوده !!!!! که چهار کارت زرد داده شده نمایندگان ،حکایت از عدم موفقیت دولت تا این مرحله از اجرای برنامه ششم در بسیاری از موارد دارد ، بجای برخورد منفعلانه ،لازمست همانطوریکه ریاست محترم دولت در خواست کردند،مجلس فعالانه ارایه طریق نماید تا دولت و مالا موکلان خویش را در مقابله با مشکلات ،بخصوص مقابله با تورم و بیکاری افسار گسیخته و پیشنهاد روشهای استراتژیک واصولی اشتغال زایی یاری نماید.

دولت و مجلس در این تمرین دمکراسی هر دو برنده بودند، اما بنظر میرسد به لحاظ انجام وظایف قانونی ،نمایندگان مجلس و قوه مقننه ،آغاز ارزشمندی در طرح مشکلات اساسی با بالاترین مقام اجرایی کشور بدون کمترین ملاحظه کاری داشتند که این نوع اقدام البته از وظایف ذاتی پارلمانی میباشد و در دنیا نیز مرسوم و متداول است و این ”تابو شکنی ” در فضای مجلس کشورمان لازم بود .

در هر حال این جلسه پرسش و پاسخ و طرح دغدغه های مردم به هر دو گروه مسولین جای تبریک دارد و ان شاالله نتایج ملموس و عینی مثبت آنرا در آینده نزدیک در فضای اقتصادی کشور شاهد باشیم .

پنج شنبه :۸ /۶ /۱۳۹۷

منبع: پایگاه جامع اطلاعات بیمه (اینشورنس اینفو)

بازگشت به صفحه 0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید?
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *