روستاهای مخروبه چگونه مجددا آباد میشوند

مدت زمان مطالعه : 2 دقیقه

✍️گفتگوی هفته :

”’روستاهای مخروبه چگونه مجددا آباد میشوند؟؟؟!!!”’

خیلی سالهای قبل ،باتفاق یکی از دوستانم در حال قدم زدن در حاشیه شمالی کویر مرکزی به محوطه ای که تعداد زیادی خانه روستایی خالی و مخروبه که مشخص بود،قبلا روستایی آباد بوده و با ترک اهالی منطقه به تدریج به مخروبه ای تبدیل شده است مواجه شدیم .

نگاهی اجمالی به محوطه روستا و اطراف آن نشان میداد که روستایی آباد و دارای باغات و مزارع فراوان مربوط به صد سال پیش بوده و آب مصرفی و کشاورزی این روستا و مزارع و باغات سابق آن توسط یک رشته قنات و یک نهر آب تامین میشده و با توجه به شمارش خانه های نیمه مخروبه این روستا در حدود پنجاه واحد بوده که با توجه به میانگین پنج نفر اعضا هر خانوار ،حدس میشد زد که این روستا در حدود سیصد نفر جمعیت داشته ،دوستی که با هم برای قدم زدن و دیدن این روستای مخروبه رفته بودیم از قضا تحصیل کرده رشته توسعه شهری بود و اطلاعات بسیار جالبی در مورد علل ساخت وتخلیه و ترک ساکنین بسیاری از روستاها و شهرها در ایران در گذشته و خصوصا طی شصت ،هفتاد سال اخیر را بیان کرد که برایم چون علاقمند به شنیدن ودانستن ”’سیر تحولات اجتماعی و توسعه در جوامع بشری”’ هستم بسیار جالب بود.

این دوست عزیز،ابتدا علل و تاریخ شکل گیری و ساخته شدن روستاها در آن منطقه و نحوه تامین معیشت روستاییان و انواع محصولات باغی و کشت زمینی را توضیح داد و روابط اقتصادی بین روستا ها با شهرها و خریدو فروش محصولات تولیدی و تامین سایر محصولات مورد نیاز اهالی روستاها را بیان کرد و سپس در مورد مناسبات ارباب و رعیتی و مکانیزم این روابط و آداب و سنن و باورهای مذهبی مردم در تاریخ گذشته سخن گفت و آغاز تحولات فکری و فرهنگی در این روستاها که رابطه مستقیم با شروع تحولات اجتماعی و اقتصادی کشور از ابتدای سالهای ۱۳۰۰ شمسی شروع شده که در واقع نسل جوان ساکن این روستاها به تدریج به شهرهای اطراف مهاجرت نموده اند و به استخدام کارخانجات و ادارات و خصوصا در ساختمان سازی و شغل پیشه وری در شهرها روی میاورند و مشغول میشدند و بدین ترتیب با مهاجرت سالمندان بهمراه جوانان و یا فوت آنها،این روستاها با تخلیه کامل تبدیل به مخروبه شده اند .

در واقع اطلاعات ایشان حکایت میکرد که مهمترین عامل تخلیه روستاهای آباد در بسیاری از مناطق کشور و تخریب آنها و از بین رفتن اقتصاد روستایی به غیر از مناسبات فیودالیته و مشکلات آب و خاک ،تحولات فرهنگی و تغییرات بین نسلی بوده که منجر به تغییر باورها و سبک زندگی در بسیاری از روستاها و شهرهای ایران از ۱۳۰۰ شمسی و سپس با ورود صنعت و اقتصاد صنعتی به کشور از ابتدای دهه ۱۳۲۰ تاکنون و بهم ریختن کامل سیستم ارباب -رعیتی در ایران گردیده است توضیحاتی داد.
سالهای بعد وقتی با سیر تحول اجتماعی و اقتصادی کشورها و جوامع مختلف بیشتر آشنا شدم و خصوصا در مورد منحنی رشد تمدنها و سازمانها و … پی بردم که چرا دانشمندان علم مدیریت مهمترین عامل و سرمایه توسعه کشورها و شرکت ها را ”نیروی انسانی ”میدانند.!!!

نتیجه گیری:انسانها امروز در هر کجای کره زمین که زندگی میکنند،میزان درآمد و رفاه و سبک زندگی آنها و… ربط مستقیم به تصمیمات کلان اقتصادی و اجتماعی جوامع در سطح بین المللی و ملی داردو با وقوع انقلاب سوم و اخیرا انقلاب چهارم صنعتی، تغییرات وسیعی در اقتصادی جهانی رخ داده و خواهد داد.

اما بازگردیم به همان روستای مخروبه اول یادداشت !!! در سالهای بعد،عده ای از جوانان و نوادگان همان روستایی ها ،به روستا بازگشتند تا مجددا آن روستا را آباد کنند،این موضوع مقارن بود با فعالیت های جهاد سازندگی و باور بر اینکه با جاده کشی و بردن برق و تلفن و گاز به روستاها و بعدا با برقراری یک پوشش بیمه اجتماعی روستاییان ،روستاها آباد و مهاجرت از روستا به شهر کاهش شدید و حتی مهاجرت معکوس صورت میپذیرد!!!؟؟؟

اما حقایق قابل مشاهده، بعدا نشان داد که تمام این کارهای مفید بدون داشتن یک برنامه کلان استراتژیک ملی در واقع رویکردی جزیره ای و سنتی به توسعه است !!!

نسل نو با رویکردی علمی و با سبک زندگی جدید و ایده های نوین با اعتماد به ثبات برنامه های اقتصای دولت ها برای آباد ساختن به روستا بازگشتند،گرچه ساکن روستا نشدند وبلکه به زمین ها و منابع آب و خاک روستا بچشم ،کارخانه تولید محصولات کشاورزی و دامی نگاه میکنند.
لیکن آنچه امروز این افراد نیاز دارند تا در بازگشت و آباد نمودن مجدد روستا موفق شوند به حمایت های معنوی و مادی دولت ،خصوصا ثبات در تصمیمات کلان اقتصادی است تا با ریسک ورشکستگی و فرصت از دست رفته مواجه نشوند .

 اجرای دقیق و منظم برنامه چشم انداز بیست ساله کشور و قانون برنامه ششم ،حتی با نقایص، کلید توسعه ملی خواهد بود.

جمعه :۱۶ /۶ /۱۳۹۷

منبع: پایگاه جامع اطلاعات بیمه (اینشورنس اینفو)

بازگشت به صفحه 0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید?
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *