چرا دیدگاههای اقتصادی انسانها با یکدیگر در زندگی تفاوت دارد

مدت زمان مطالعه : 2 دقیقه

✍️ یادداشت روز :

”’ چرا دیدگاههای اقتصادی انسانها با یکدیگر در زندگی تفاوت دارد؟”’

انسانها در سبک گفتار و رفتار در اجتماع با یکدیگر تفاوتهای زیاد دارند .
افق دید هر انسان با انسان دیگر تفاوت دارد .

مطالعات و تجربیات اجتماعی نشان میدهد که تربیت خانوادگی و دهک درآمدی و قشر اجتماعی که هر فرد به آن وابسته است و محیط زندگی و سطح تحصیلات و مهمتر از همه جهان بینی و باورها و اعتقادات دینی و … در رفتارها و کردارهای انسانها بسیار موثر است .

در زندگی اجتماعی علاوه بر محیط خانواده و محیط آموزشی و نقش معلمان و اساتید در شکل دهی شخصیت انسانها ،وجود

اشخاصی در پیرامون انسانها ،که نوع نگاه و نگرش آنها به زندگی و امور مادی زندگی ،گاهی آنچنان نقش تربیتی و آموزشی بطور ناملموس و اکتسابی برای انسان دارد که شاید هرگز سالها خواندن کتاب و تلنبار کردن مدارک تحصیلی قادر به این میزان تاثیر گذاری مثبت بر انسانها را ندارد.

سالیان ابتدایی فعالیتم در بازار بیمه ،یکروز بطور کاملا اتفاقی و تصادفی ،زمانیکه برای خرید شخصی به یک فروشگاه یکی از آشنایان مراجعه کرده بودم .

وقتی صاحب فروشگاه در مورد یک مشکل بیمه ای از من سوال کرد و پاسخ دادم ،یک آقای مسنی که بعدا متوجه شدم برادر صاحب فروشگاه است و لهجه شهرستانی داشت،چند سوال بیمه ای هم ایشان پرسید و پاسخ دادم سپس از من شماره تلفن گرفت و بالاخره پس از چند روز بیمه کارخانه و فروشگاه مرکزی و به تدریج همه اموال و خودرو های شرکت و شخصی مجموعه خودشان را از طریق کارگزاری تحت مدیریتم سالها خرید میکردند.

این ارتباط بعلت ویژگیهای شخصیتی عرفانی و اعتقادی عمیق آنمرحوم از یک ارتباط مشتری و مشاور تبدیل به یک ارتباط دوستانه مبتنی بر احترام من به ایشان بعنوان یک مربی اخلاق انسانی برایم گردید.

در رفتارها و کردارهای اقتصادی بسیار انسان دقیق و محاسبه گر بود ، اما در زمان مواجه شدن با افراد گرفتار و درمانده در مشکلات اقتصادی بدون تقصیر بسیار بخشنده و مهربان بود.

این مطلب رو هم از دست ندید: 

اصل نفع بیمه پذیر چیست؟؟؟

جالب این بود که هر چقدر به دیگران کمک مالی میکرد ،خداوند نیز به وی بیشتر از میزان کمک ها باز میگردانید.

چون شهرستان اقامت داشت ،و در تهران شخص مورد اعتمادش بودم ،پرداخت وجوه کمکی و یا برخی از تبادل مالی را از طریق دفتر ما انجام میداد و ما نیز دوستانه این کارها خصوصا چون [ بیشتر اعمال خیر خواهانه ] بود داوطلبانه انجام میدادیم .

یک روز بعد از افت شدید قیمت ها در یک مجموعه کالاهای حوزه کاری شرکت آنها ، تماس گرفت و گفت فلان شخص رسید تحویل فلان مقدار کالا به انبار را میاورد و شما این مقدار پول را به ایشان بپرداز و رسید بگیر!!!
این کار انجام شد ،وقتی به تهران آمد ،از وی پرسیدم ؟؟؟
اون روز آن فردی که شما گفتید پول کالاها را به ایشان بپردازم ،خودش با حالت بغض بعد از دریافت چک فروش کالاهایش ،گفت که شما پنجاه درصد زیان کردی !!!!!و با علم به زیان خودتان ،از ایشان کالاهایش را که پول آن به اندازه قیمت یک آپارتمان صد متری در محدوده مرکزی تهران بود خریداری کرده اید !؟!؟

علت این کار شما و توجیه اقتصادی آن چیست !؟

پاسخ داد :
این مرد چندی پیش ورشکست شد و برای زندگی به تهران آمد و مستاجر و تنگدست شده است. کل سرمایه وی همین مبلغ بود که از طریق شما گرفت ،اگر روی این کار زیان هنگفت میکرد ،احتمال از بین رفتنش بعلت غصه و شرمندگی نزد خانواده اش بود و همسر و فرزندانش گرفتار میشدند!!!!!

وی ادامه داد ،وقتی به من گفتند ،سریعا با ده درصد سود گفتم کالاها را میخریم تا سرمایه او نجات پیدا کند و کاسب باقی بماند .

پرسیدم ضرر شما چه میشود!؟
پاسخ داد :آن میزان سرمایه برای شرکت ما رقم چندانی نیست و حدس ما اینست در طی چند ماه آتی قیمت ها بالا میرود و همین کالا ها سود میکنند ،حتی اگر ضرر هم کنیم ،ایرادی ندارد ،دست یک بچه مسلمان و کسی که تازه بحران از ورشکستگی مالی بلند شده بوده و دارد کمر راست میکند تا مجددا کاسبی کند را گرفته ایم ،ما وظیفه انسانیمان ( همان باور اعتقادی کاسب حبیب الله )را انجام داده ایم و کار مهمی نکرده ایم و…..

بارها و بارها از این نوع کمک هایش به دیگران را دیدم و هر بار در چهره وی آرامش و در کارهایش برکت روز افزون را مشاهده میکردم .

 مردان خدا پرده پندار دریدند -یعنی همه جا غیر خدا یار ندیدند -هر دست که دادند همان دست گرفتند ……[ اینان بندگان خاص خداوند حاضر در اجتماع نیستند ????]

روحش شاد و یادش گرامی باد.

دوشنبه : ۱۲ / ۶ /۱۳۹۷

منبع: پایگاه جامع اطلاعات بیمه (اینشورنس اینفو)

بازگشت به صفحه 0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید?
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *