چرا صنعت بیمه مظلوم واقع شده

مدت زمان مطالعه : 2 دقیقه

✍️ یادداشت روز :

”’ چرا صنعت بیمه مظلوم واقع شده ؟”’

صنعت بیمه در طی هشت دهه فعالیت در ایران فرازها و فرودهای بسیاری را تجربه نموده است .
البته وقتی صحبت از[ صنعت بیمه مینماییم،مسلما منظور بیمه های بازرگانی است]

در تعریف اقتصادی از جایگاه محصولات بیمه ای در سبد هزینه خانوار ،این خدمات جزو محصولات بی کشش محسوب میگرددند ،اما در سالهای اخیر با توجه به افزایش تعداد پوشش های بیمه ای اجباری ،مناسب تر است از واژه ”کم کشش ”در مورد محصولات بیمه ای در ایران در تعاریف اقتصادی استفاده کنیم .

متاسفانه با افزایش نرخ تورم در طی چند سال اخیر و کاهش قدرت خرید خانوارها و بنگاههای اقتصادی و خصوصا با افزایش و دو نرخی شدن نرخ ارز طی یکی دو ماه اخیر ، کاهش قابل توجه تقاضا برای خرید انواع پوشش های بیمه ای (در بیمه مسولیت شخص ثالث اجباری خودرو البته کمتر ) مشاهده میگردد.
و در بسیاری از قراردادهای بیمه ای جاری و یا خاتمه یافته نیز میزان حق بیمه های معوقه و لاوصول افزایش یافته است .

کاهش درآمد و ورودی حق بیمه ها به شرکت های بیمه از یکسو و افزایش هزینه های مورد مطالبه ارایه کنندگان خدمات در برخی از رشته های بیمه موجب بالا رفتن میزان خسارت پرداختی شده و لذا تنظیم معادله درآمد -هزینه را برای شرکت های بیمه بازرگانی مشکل تر نموده است .

این مطلب رو هم از دست ندید: 

پوشش بیمه نوسانات نرخ ارز

مشکل دیگری که متاسفانه بر اساس اخبار رسانه های تخصصی بیمه اخیرا مرتبا منتشر شده است ،افزایش میزان [ کلاه برداریهای بیمه ای ] میباشد که گویا بطور میانگین در حدود سی درصد خسارتهای پرداختی شرکت های بیمه را در این دوره زمانی تشکیل میدهد .!!!!!؟؟؟؟؟

سرمایه شرکت های بیمه ،سرمایه های ملی و حامی بخش های مختلف اقتصادی و اجتماعی کشورمان هستند .
ذخایر فنی و خصوصا ذخایر ریاضی نزد شرکت های بیمه نیز متعلق به بیمه گذاران (مردم) است.
هرگونه تضعیف مالی صنعت بیمه ،از سوی هر سیستم و هر طریقی ،در واقع ضربه به صنعت ایجاد  امنیت و اطمینان ،در پشتیبانی از آحاد مردم جامعه است .

البته مقوله انواع کلاهبرداریها در صنعت بیمه دنیا ، مبحث بسیار گسترده و دارای دامنه وسیعی است که شاید حداقل نیاز به پاس کردن ۲۰ واحد درسی برای شناخت آنها لازم باشد .

لیکن در مورد کلاهبرداریهای اخیر که در کشور خودمان مشاهده میشود از جدیدترین نوع است که با کمک دولت و قوه محترم قضاییه امکان جلوگیری جدی از وقوع آنها وجود دارد .

در هر حال ،از یکسو از صنعت بیمه انتظارات بالایی در نزد دولت و افراد جامعه وجود دارد و از سوی دیگر صنعت بیمه در مقابل موج تورم و کاهش قدرت خرید مردم و سازمانها ،جزو اولین بنگاههای اقتصادی است که دچار کاهش شدید درآمد و افزایش ضریب خسارت و نتیجتا چالش میگردد ،بنابر این بهمین دلیل است که میگویند:
 صنعت بیمه همیشه مظلوم واقع شده !!!!!
از همه هموطنان انتظار میرود در حمایت از سلامت بازار بیمه ،مدیران و کارشناسان صنعت بیمه که حافظ منافع و سرمایه های شما عزیزان هستند ،شرکت های بیمه را تنها نگذارید.

سه شنبه :۱۳ /۶ /۱۳۹۷

منبع: پایگاه جامع اطلاعات بیمه (اینشورنس اینفو)

بازگشت به صفحه 0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید?
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *