انواع خسارت یا غرامت در بیمه

مدت زمان مطالعه : < 1 دقیقه

خسارت یا غرامت / Indemnity or loss or Damage عبارت است از زیانی که در نتیجه وقوع حادثه تحت پوشش بیمه به مورد بیمه وارد می گردد و جبران آن در تعهد بیمه‌گر می باشد. ممکن است تعهد بیمه‌گر بدون وقوع حادثه نیز انجام شود مانند پرداخت مبلغ مورد تعهد در بیمه عمر بشرط حیات یا مستمری بازنشستگی، خسارت میتواند به اشکال زیر اتفاق افتد:

خسارت کلی (Total Loss): حالتی است که شیء و یا مال بیمه شده به طور کلی و یا بیشتر از ۷۵% از بین برود و یا بنحوی آسیب ببیند که هزینه تعمیر یا تعویض آن به صلاح نباشد و شامل:خسارت کلی واقعی Actual Total Loss که این مورد در بیمه‌های دریایی به ۳ طریق می‌تواند رخ دهد:

الف – در صورتی که مورد بیمه به طور کلی از بین برود.

ب – درصورتیکه ماهیت مورد بیمه بطور کلی تغییر کرده و دیگر قابل استفاده نباشد؛ مثل آبدیدگی سیمان، تنباکوی بو گرفته ویا گندم جوانه زده.

ج – در صورتی که مورد بیمه به طور کلی از دسترس بیمه‌گذار خارج شده باشد؛ مثل غرق شدن کامل اموال و یا کشتی و یا گم شدن کشتی در دریانتیجه تصویری برای انواع خسارت یا غرامت در بیمه

خسارت کلی فرضی Constructive Total Loss : حالتی است که مورد بیمه به طور کلی از بین نرفته ولی انجام هزینه های تعمیر و یا تعویض، مقرون به صرفه نیست.

خسارت جزئی یا Partial Loss: در صورتی است که حادثه موجب وارد شدن خسارت به بخشی از مورد بیمه‌گردد.

خسارت عمومی: نوعی دیگر از خسارت را خسارت عمومی یا زیان عام یا جنرال اوریج می گویند که مصداق آن در بیمه‌های دریایی می‌باشد و آن عبارت است از اقداماتی که با هدف حفظ و نجات کشتی و کالا توسط فرمانده کشتی صورت می گیرد و طی آن فرمانده یا ناخدا مجبور به فدا کردن کالای بازرگانان و یا انجام هزینه‌های فوق‌العاده می گردد . در جبران این خسارت همه اشخاص ذینفع باید به نسبت در آن مشارکت نمایند./پاپیروس

این مطلب رو هم از دست ندید: 

صنعت بیمه جای آزمون و خطا نیست

 پایگاه جامع اطلاعات بیمه (اینشورنس اینفو)
0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید?
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *