انواع خسارت يا غرامت در بیمه

مدت زمان مطالعه : < 1 دقیقه

خسارت يا غرامت / Indemnity or loss or Damage عبارت است از زيانی كه در نتيجه وقوع حادثه تحت پوشش بيمه به مورد بيمه وارد می گردد و جبران آن در تعهد بيمه‌گر می باشد. ممكن است تعهد بيمه‌گر بدون وقوع حادثه نيز انجام شود مانند پرداخت مبلغ مورد تعهد در بيمه عمر بشرط حيات يا مستمری بازنشستگی، خسارت میتواند به اشكال زير اتفاق افتد:

خسارت كلی (Total Loss): حالتی است كه شيء و يا مال بيمه شده به طور كلی و يا بيشتر از 75% از بين برود و يا بنحوي آسيب ببيند كه هزينه تعمير يا تعويض آن به صلاح نباشد و شامل:خسارت كلی واقعی Actual Total Loss كه این مورد در بيمه‌های دريايی به 3 طريق مي‌تواند رخ دهد:

الف – در صورتی كه مورد بيمه به طور كلی از بين برود.

ب – درصورتيكه ماهيت مورد بيمه بطور كلی تغيير كرده و ديگر قابل استفاده نباشد؛ مثل آبديدگي سيمان، تنباكوي بو گرفته ويا گندم جوانه زده.

ج – در صورتي كه مورد بيمه به طور كلی از دسترس بيمه‌گذار خارج شده باشد؛ مثل غرق شدن كامل اموال و يا كشتی و يا گم شدن كشتی در دريانتیجه تصویری برای انواع خسارت يا غرامت در بیمه

خسارت كلی فرضی Constructive Total Loss : حالتی است كه مورد بيمه به طور كلی از بين نرفته ولی انجام هزينه های تعمير و يا تعويض، مقرون به صرفه نيست.

خسارت جزئی يا Partial Loss: در صورتی است كه حادثه موجب وارد شدن خسارت به بخشي از مورد بيمه‌گردد.

خسارت عمومی: نوعی ديگر از خسارت را خسارت عمومي يا زيان عام يا جنرال اوريج مي گويند كه مصداق آن در بيمه‌های دريايی مي‌باشد و آن عبارت است از اقداماتی كه با هدف حفظ و نجات كشتی و كالا توسط فرمانده كشتی صورت می گيرد و طی آن فرمانده يا ناخدا مجبور به فدا كردن كالای بازرگانان و يا انجام هزينه‌های فوق‌العاده می گردد . در جبران اين خسارت همه اشخاص ذينفع بايد به نسبت در آن مشاركت نمايند./پاپیروس

این مطلب رو هم از دست ندید: 

صنعت بیمه جای آزمون و خطا نیست

 پایگاه جامع اطلاعات بیمه (اینشورنس اینفو)
0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید?
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *