بیمه عیوب اساسی و پنهان ساختمان (تضمین کیفیت ساختمان)

مدت زمان مطالعه : 2 دقیقه

بیمه عیوب اساسی و پنهان ساختمان (تضمین کیفیت ساختمان) / Latent Defects of Building Insurance or LDB

این بیمه نامه هرگونه نقصی در سازه های اصلی و جانبی ساختمان ناشی از طراحی غلط، اجرای نادرست، مواد و مصالح معیوب در طی مدت اعتبار بیمه نامه که به بیمه گر اعلام شود و در زمان صدور گواهی پایان کار به وسیله بیمه گذار و گواهی تایید بازرس فنی آشکار نشده باشد را تحت پوشش قرار می‌دهد. (سازه‌های اصلی ساختمان) معمولاً 35٪ مبلغ برآورد انجام کار: تمام اجزاء سازه داخلی و خارجی باربر که برای پایداری یا استحکام بنا ضروری هستند شامل پی‌ها، ستون‌ها، کف‌ها، تیرها، بادبندها، تمام دیوارها و سقف‌ها.

نتیجه تصویری برای ‪Latent Defects of Building Insurance‬‏
(سازه‌های جانبی ساختمان) معمولاً 65٪ مبلغ برآورد انجام کار: کلیه اجزای غیر باربر ساختمان مانند در و پنجره‌ها، گچ‌کاریها، کاشی‌کاری‌ها، کف‌پوش‌ها، نازک‌کاری‌ها، فاضلاب‌های داخلی، تأسیسات الکتریکی و مکانیکی ثابت به استثنای مواردی که تحت عنوان سازه‌های اصلی ساختمان تعریف شده‌اند.

موضوع مورد بیمه تضمین کیفیت ساختمان

موضوع مورد بیمه عبارتست از کل بنا یا هر ساختمان از بنا شامل ساختمان‌های مسکونی، مسکونی اداری و مسکونی تجاری.

بیمه‌گذار در بیمه تضمین کیفیت ساختمان

مجریان، مالکین اولیه ساختمان و یا هر شخص حقیقی یا حقوقی که متعهد پرداخت حق بیمه است.

ذینفعان در بیمهتضمین کیفیت ساختمان

مالکین ساختمان در زمان بهره‌برداری

حق بیمه تضمین کیفیت ساختمان

حق بیمه مبلغی است که میزان آن در شرایط خصوصی بیمه نامه تعیین شده (نرخ آن 5/1 درصد سرمایه مورد بیمه) و بیمه گذار مکلف است حداقل 25 درصد آن‌را به صورت نقد و باقیمانده را به ترتیبی که در بیمه نامه مشخص می‌شود را به بیمه گر پرداخت نماید. این حق بیمه با توجه به درخواست بیمه گذار مبنی بر پوشش تورم تعدیل می گردد.

سرمایه مورد بیمه در بیمه تضمین کیفیت ساختمان

-1 ارزش کارهای سازه
مبلغ کل برآورد انجام کار برای احداث سازه‌های اصلی و جانبی
2- ارزش سایر کارهای ساختمانی
ارزش سایر کارهای انجام شده مانند محوطه‌سازی، احداث جاده‌های مورد نیاز، استخر، برج آب، پل وسیله نقلیه یا عابر و … 3- هزینه جلوگیری از تخریب یا توسعه خسارت در صورت درخواست بیمه‌گذار به میزان حداکثر 20٪ مجموع مقادیر «1» و «2» خواهد بود. 4- هزینه پاک سازی و برداشت ضایعات در صورت درخواست بیمه‌گذار به میزان حداکثر 10٪ مجموع مقادیر «1» و «2» خواهد بود. 5- هزینه‌های حرفه‌ای کلیه هزینه‌ها از تهیه نقشه تا گرفتن جواز یا مقاوم‌سازی که در صورت درخواست بیمه‌گذار به میزان حداکثر 10٪ مجموع مقادیر «1» و «2» خواهد بود.

خطرات تحت پوشش در بیمه  تضمین کیفیت ساختمان

هرگونه نقص در سرمایه مورد بیمه ناشی از طراحی غلط (خلاف استانداردها، قوانین و مقررات، انجام محاسبات نادرست و …)، مواد یا مصالح معیوب و اجرای نادرست کار (اجرای ضعیف یا نادرست توسط پیمانکار یا مجری در بخش‌های استراکچرال، مکانیکال یا الکتریکال) که در طی اعتبار بیمه‌نامه به بیمه‌گر اعلام می‌شود و در زمان صدور گواهی پایان کار و گواهی تأیید بازرس فنی بیمه‌گر، آشکار نشده باشد به شرح زیر: – دو سال اول از تاریخ شروع پوشش بیمه‌ای (جبران هر نوع خسارت فیزیکی وارد به سازه‌های اصلی و جانبی ساختمان به علت عدم رعایت استانداردها) – سال سوم تا دهم از تاریخ شروع پوشش بیمه‌ای (جبران هر نوع خسارت فیزیکی وارد به سازه‌های اصلی و جانبی ساختمان ناشی از نقص در سازه‌های اصلی ساختمان به علت یکی از موارد فوق‌الذکر) بند 13 از ماده 2 شرایط عمومی بیمه‌نامه

استثنائات بیمهتضمین کیفیت ساختمان

مطابق موارد مندرج در بیمه‌نامه LDB که اهم آن عبارتند از جنگ، واکنش‌های هسته‌ای، خرابکاری، اعمال عمدی یا سهوی بیمه‌گذار یا کارکنان وی، صاعقه، انفجار، آتش‌سوزی، سیل، طوفان، زلزله، خسارات ناشی از ساختمان‌ها یا تأسیسات مجاور، نگهداری نامناسب از سازه، فرسودگی، تغییر رنگ، ترک‌های سطحی، خسارات ناشی از تعمیرات، تغییرات و اضافات، سرقت و …

مدت بیمه تضمین کیفیت ساختمان

ده سال از تاریخ تکمیل کار یا صدور گواهی پایان کار کلی ساختمان توسط شهرداری با تأیید بازرس فنی بیمه‌گر. لازم به ذکرست که صدور بیمه‌نامه همزمان با شروع فعالیت ساخت و ساز می‌باشد ولی تاریخ شروع پوشش بیمه‌ای، سرمایه قطعی بیمه‌نامه و حق بیمه قطعی بر اساس گزارش بازرس فنی بیمه‌گر طی الحاقی به بیمه‌گذار ابلاغ خواهد شد.

این مطلب رو هم از دست ندید: 

کلوزها و پوشش­‌های بیمه مسئولیت مدنی کارفرما در قبال کارگران

بازرس فنی بیمه‌گر در بیمهتضمین کیفیت ساختمان

 کنترل، بررسی و صدور گواهی تأیید آزمایشات، نقشه‌ها، مقادیر کار و اسناد مشابه مربوط به ساختمان و یا هر موضوع مورد نیاز بیمه‌گر و دیگر مدارک مربوط به ساختمان به منظور ارزیابی و تعیین میزان ریسک تحت پوشش این بیمه‌نامه را بعهده دارد. نظارت بازرس فنی از ابتدای گرفتن جواز کار و شروع عملیات ساختمانی شروع گردیده و تا اتمام کار و دریافت گواهی پایان کار کلی از شهرداری ادامه می‌یابد و باید در هر مورد کلیه مدارک به بازرس بیمه‌گر ارائه شود. لازم به ذکرست که بازرس فنی نمی‌تواند هیچ گونه نظر انتقادی یا پیشنهادی بر روی طراحی یا روش کار به بیمه‌گذار داشته باشد و صرفاً باید عدم رعایت استانداردها را کنترل نماید؛ همچنین بازرس فنی نمی‌تواند مستقیماً به بیمه‌گذار از لحاظ عدم رعایت استانداردها یا اصلاح کار و یا احیاناً توقف کار اعمال نظر نماید و بایستی نظرات و مطالب خود را در قالب گزارش تهیه شده در اختیار بیمه‌گر قرار دهد تا بیمه‌گر طی یک نامه رسمی به بیمه‌گذار اعلام نماید.

در صورت مشاهده هر نوع عیب یا نقص، بازرس بیمه‌گر مراتب را از طریق بیمه‌گر به بیمه‌گذار اعلام می‌نماید و پس از رفع موارد مشاهده شده باید تأییدیه بازرس بیمه‌گر اعلام گردد در غیر این صورت موارد معیوب از شمول پوشش بیمه‌ای مستثنی شده یا نرخ حق بیمه بالاتر رفته و یا اساساً از پذیرش ریسک خودداری می‌گردد. همچنین مراتب از طریق بیمه‌گر به مراجع صدور پایان کار شهرداری‌ها جهت اقدامات مقتضی اعلام می‌گردد.

تذکر: اگر به دلایلی صدور پایان کار از طرف شهرداری‌ها به تأخیر افتد ولی تأییدیه بازرس فنی بیمه‌گر مبنی بر تکمیل کار با کیفیت مناسب اعلام شده باشد، با موافقت بیمه‌گر شروع پوشش بیمه‌ای می‌تواند بدون دریافت پایان کار آغاز گردد./ پاپیروس- حسین رجب زاده، محمد آیتی گازار

این مطلب رو هم از دست ندید: 

ERP (قسمت دوم)

 پایگاه جامع اطلاعات بیمه (اینشورنس اینفو)
0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید?
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *