خصوصیات ریسک

مدت زمان مطالعه : < 1 دقیقه

ريسك / Risk

هر نوع فعاليتی در فرآيند اجرای خود با احتمال وقوع حوادث و يا مخاطراتی رو به رو می باشد كه حاصل آن مي‌تواند از برآورده شدن نتيجه و يا خواست مورد انتظار جلوگيری كند. بنابراين احتمالي را كه موجب گرديده تا بازده مورد نظر حاصل نشود را ريسك می‌نامند. اين امر اشاره به وضعيت ناخوشايندی دارد كه ممكن است فرد و يا سازمان در معرض آن قرار گرفته و باعث به وجود آمدن زيان گردد. اين وضعيت جديد مي‌تواند يك حادثه زيانبار و يا يك عامل باز دارنده و يا هر نوع خطر يا بي‌نظمی و يا بی ثباتي در مسير فعاليت باشد. بطور خلاصه عدم اطمينان از وقوع خسارت و غيرقابل پيش بينی بودن وقوع پيش آمدها را ريسك مي‌ناميم.

 

 

خصوصیات ریسک:

1- پراکندگی: خطراتی قابل بیمه شدن هستند که در اقصی نقاط جغرافیایی پراکنده باشند تمرکز خطر در یک نقطه از نظر بیمه گر مطلوب نمی باشد بیمه گر سعی میکند خطراتی را انتخاب نماید که قابل کنترل در پهنه جغرافیایی باشند تا در صورت وقوع حادثه، بیمه گر توان جبران آن را داشته باشند.

2- مشابه و یکنواخت بودن خطرهای بیمه شده: خطرهای بیمه شده باید مشابه و یکسان باشند تا قابل اندازه گیری و دسته بندی و طبقه بندی باشد . بیمه گر با شناسایی خطرات یکسان امکان طبقه بندی و پیش بینی حق بیمه اینده را پیدا می کند.

3- تفاوت خطرها: ویژگی خطرهای بیمه شده آن است که تحقق آنها باید محتمل باشد اتفاقی بودن باید در ذات ریسک بیمه شده باشد که با تواتر و شدت و کم و زیاد در گذشته اتفاق افتاده باشد و احتمال وقوع آن در آینده نیز وجود دارد . حوادث نادر قابلیت اندازه گیری ندارد و بیمه گر بدون در اختیار داشتن تجربه خسارتی گذشته حق بیمه آینده را نمی تواند پیش بینی کند . تواتر و شدت ودر ریسک های مختلف متفاوت است . در بعضی از رشته ها مثل اتومبیل تواتر حادثه زیاد است ولی شدت آن کم است لیکن در بعضی از رشته ها تواتر حادثه کم ولی شدت آن زیاد است مثل سقوط هواپیما./پاپیروس

این مطلب رو هم از دست ندید: 

تقسیم بندی ریسک های بیمه ای

 پایگاه جامع اطلاعات بیمه (اینشورنس اینفو)
0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید?
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *