كاستنی يا فرانشيز

مدت زمان مطالعه : < 1 دقیقه

كاستنی يا فرانشيز ( Franchise )

به مبلغی از خسارت گفته می شود كه بر طبق شرط بيمه‌نامه به عهده بيمه‌گذار بوده و بيمه‌گر نسبت به آن تعهدي ندارد به عبارت ديگر فرانشير، مشاركت بيمه‌گذار با بيمه‌گر در جبران خسارت وارده مي‌باشد. علت تعيين فرانشيز در بيمه‌نامه عبارت است از:

1- با توجه به اين كه هزينه رسيدگی و تصفيه خسارت جزیی ممكن است از مبلغ خسارت بيشتر باشد، لذا بيمه‌گران براي تقليل هزينه‌هاي خود با وضع فرانشيز و اختصاص مبلغی به عنوان سهم بيمه‌گذار از مراجعات بيهوده ( براي دريافت خسارت های جزیی) وي جلوگيری می كنند.

2- تشويق بيمه‌گذار به مراقبت و نگهداری بيشتر از مورد بيمه

3- تعديل حق بيمه: هر قدر سهم بيمه‌گذار از جبران خسارت بيشتر باشد به همان نسبت حق بیمه کاهش می‌یابد و این امر کمک می‌کند تا بیمه‌گذارانی که توان مالی بالاتری نسبت به ساير اقشار دارند، سهم بيشتري از خسارت را خود به عهده گرفته و در نتيجه حق بيمه كمتري پرداخت نمايند.

4- فرانشيز، عامل كنترل بيمه‌گر در مورد ريسک‌های پيشنهادی می باشد بدين نحو كه بيمه‌گر با اعمال فرانشيز در بعضي از رشته‌های بيمه، موجب عدم مراجعه ريسک های بد و زيان بار و در نتيجه كنترل ريسک های پذيرفته شده می شود .

5- فرانشيز و ميزان كمی آن اهرمی مناسب در دست بيمه‌گر براي حفظ تجانس ريسک های پذيرفته شده مي‌باشد.گاهي به صورت مبلغ ثابت ويا درصدی از خسارت يا مبلغ بيمه شده‌يا ارزش واحد معيني از مورد بيمه مي‌باشد. در بيمه حمل و نقل كالا فرانشيز درصدي از قيمت هر بسته يا صندوق كالا می باشد. در ساير رشته‌های بيمه، به صورت درصدی از خسارت و يا رقمي ثابت و يا تركيب از هر دو را شامل می شود . در بيمه خودرو فرانشيز تركيبی از يك رقم ثابت و درصدی از خسارت می باشد./پاپیروس

این مطلب رو هم از دست ندید: 

انواع بازاریابی ویروسی

 پایگاه جامع اطلاعات بیمه (اینشورنس اینفو)
0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید?
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *