کاستنی یا فرانشیز

مدت زمان مطالعه : < 1 دقیقه

کاستنی یا فرانشیز ( Franchise )

به مبلغی از خسارت گفته می شود که بر طبق شرط بیمه‌نامه به عهده بیمه‌گذار بوده و بیمه‌گر نسبت به آن تعهدی ندارد به عبارت دیگر فرانشیر، مشارکت بیمه‌گذار با بیمه‌گر در جبران خسارت وارده می‌باشد. علت تعیین فرانشیز در بیمه‌نامه عبارت است از:

۱- با توجه به این که هزینه رسیدگی و تصفیه خسارت جزیی ممکن است از مبلغ خسارت بیشتر باشد، لذا بیمه‌گران برای تقلیل هزینه‌های خود با وضع فرانشیز و اختصاص مبلغی به عنوان سهم بیمه‌گذار از مراجعات بیهوده ( برای دریافت خسارت های جزیی) وی جلوگیری می کنند.

نتیجه تصویری برای ‪Franchise‬‏

۲- تشویق بیمه‌گذار به مراقبت و نگهداری بیشتر از مورد بیمه

۳- تعدیل حق بیمه: هر قدر سهم بیمه‌گذار از جبران خسارت بیشتر باشد به همان نسبت حق بیمه کاهش می‌یابد و این امر کمک می‌کند تا بیمه‌گذارانی که توان مالی بالاتری نسبت به سایر اقشار دارند، سهم بیشتری از خسارت را خود به عهده گرفته و در نتیجه حق بیمه کمتری پرداخت نمایند.

۴- فرانشیز، عامل کنترل بیمه‌گر در مورد ریسک‌های پیشنهادی می باشد بدین نحو که بیمه‌گر با اعمال فرانشیز در بعضی از رشته‌های بیمه، موجب عدم مراجعه ریسک های بد و زیان بار و در نتیجه کنترل ریسک های پذیرفته شده می شود .

۵- فرانشیز و میزان کمی آن اهرمی مناسب در دست بیمه‌گر برای حفظ تجانس ریسک های پذیرفته شده می‌باشد.گاهی به صورت مبلغ ثابت ویا درصدی از خسارت یا مبلغ بیمه شده‌یا ارزش واحد معینی از مورد بیمه می‌باشد. در بیمه حمل و نقل کالا فرانشیز درصدی از قیمت هر بسته یا صندوق کالا می باشد. در سایر رشته‌های بیمه، به صورت درصدی از خسارت و یا رقمی ثابت و یا ترکیب از هر دو را شامل می شود . در بیمه خودرو فرانشیز ترکیبی از یک رقم ثابت و درصدی از خسارت می باشد./پاپیروس

این مطلب رو هم از دست ندید: 

انواع بازاریابی ویروسی

 پایگاه جامع اطلاعات بیمه (اینشورنس اینفو)
0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید?
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *