business

خلاقیت در کسب و کار (5 راهکاری که هر مدیری باید بداند.)

مدت زمان مطالعه : 2 دقیقه

خلاقیت در کسب و کار امروزه به یکی از ارکان مهم تبدیل شده است و برخی از مدیران هم به این نتیجه رسیده اند که با خلاقیت و یافتن راهکارهای جدید می توان به سادگی مشکلات سازمان را حل کرد و مسیر توسعه را به سرعت گذراند.

مدیران زمان قابل توجهی را برای حل مسئله صرف می کنند و در این مسیر هرچه پاسخ ها بهتر باشد، موفق تر خواهند بود و این خلاقیت در کسب و کار است که می تواند در حل مسائل سازمانی هم مفید باشد.

در این مطلب به نکاتی اشاره می کنیم که می تواند به شما کمک کند تا فردی خلاق تر باشید و سازمانتان را هم به سمت خلاقیت سوق دهید.

1. خلاقیت اکتسابی است.

همانطور که می توانیم با تمرین دوچرخه سواری یاد بگیریم و یا با کامپیوتر کار کنیم، خلاقیت هم یاد گرفتنی است. بسیاری معتقدند که برخی از انسان ها ذاتاً خلاق هستند و لذا خلاقیت ذاتی است. اما باید بگویم که خلاقیت می تواند اکتسابی هم باشد و هر فردی قدرت خلاقیت را دارد و می تواند با کمی تلاش و ممارست این قدرت را فعال کند.

در مطلبی می خواندم خلاقیت مانند شکری است که در چای ریخته می شود، اگر این چای را هم نزنیم، شیرین نمی شود، خلاقیت هم در وجود ما ته نشین است و باید در کل وجود ما حل شود تا فردی خلاق شویم.

2. اگر مدیر هستید از پیشنهادها استقبال کنید.

یکی از مواردی که باعث می شود خلاقیت در کسب و کار بوجود بیاید این است که همه کارکنان سازمان تلاش کنند و برای پیشرفت سازمان و حل مسائل سازمانی نظر و پیشنهاد بدهند و در این پیشنهادها از خلاقیت خودشان استفاده کنند.

اگر سازمانی این پیشنهادها را هرچند غیر عملی و ساده، بپذیرد و کارکنانش را تشویق به ارائه پیشنهادهای بیشتر کند، این کسب و کار توانسته کارکنانش را به سمت خلاقیت سوق دهد و از طرفی اگر سازمانی به این موضوعات بها ندهد و پیشنهادهای کارکنانش را مورد توجه قرار ندهد و به آنها بی اعتنایی کند، خلاقیت را در سازمان نابود کرده است.

3. به خودتان بگویید “من خلاق هستم”

زمانی که به خودتان می گویید که فردی خلاق هستید، مانند این است که قاشق را برداشته اید و شکر داخل چای را هم بزنید.

با این کار شما تلاش می کنید میزان قدرت خلاقیت خودتان را افزایش بدهید و به همین خاطر ایده های خلاقانه تری به ذهنتان خطور می کند.

سعی کنید این جو را در کسب و کار و سازمانتان هم ایجاد کنید و به کارکنان سازمان این حس را منتقل کنید که آنها خلاق هستند. اینطور سطح ایده های خلاق کارکنان را افزایش می دهید.

4. هدفمند باشید.

انسانهایی که هدف هایی مشخص دارند، بیشتر بدنبال راه حل هستند و در این مسیر خلاق تر هم می شوند. این موضوع برای سازمان هم صدق می کند و سازمان هایی که هدفمند هستند و اهداف آنها کاملاً مشخص است و در اختیار کارکنان قرار می گیرد، ایده های خلاقانه تری دریافت می کنند.

برای سازمانتان اهدافی مشخص و مکتوب تهیه کنید و در مورد آنها با کارکنان خودتان صحبت کنید و از آنها بخواهید پیشنهاد بدهند که چگونه می توانید سریع تر به اهداف سازمان دست پیدا کنید.

5. طوفان فکری، خلاقیت همه را بیدار می کند

از ابزارهای کار تیمی و حل مسئله به روش خلاق، استفاده از طوفان فکری است. 

طوفان فکری به این علت که جمع در حال نظر دادن هستند و مسیر نظردهی را هموار می کند، باعث می شود، ایده های خلاقانه توسط شرکت کننده ها مطرح شود./ایران آکادمی

این مطلب رو هم از دست ندید: 

مقاله شماره 17-حاوی دو مقاله تخصصی بیمه 

 پایگاه جامع اطلاعات بیمه (اینشورنس اینفو)

 
0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید?
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *