در مورد SURETY BOND ها و ارتباط ان با صنعت بیمه بیشتر بدانید

مدت زمان مطالعه : 2 دقیقه

در اروپا و آمریکا موسساتی هست که به صورت حرفه‌ای این کار را انجام می‌دهند و به موسسات SURETY BOND معروف هستند و تضمین‌نامه ارائه می‌دهند .

بخشی از عدم ‌‌سرمایه‌گذاری‌ها ناشی از نبود مکانیزم مشخص تضمین بازگشت سرمایه یا عدم تضمین بازپرداخت تسهیلات پرداختی به ارائه‌کننده تسهیلات توسط موسسات اعتباری است.

این روزها ضرورت  ایجاد  شرکت های SURETY   BOND  ها از سوی برخی صاحبنظران مطرح می شود و گفته می شود دبیر شورای مناطق ازاد اقتصادی نیز در خصوص لزوم همکاری صنعت بیمه با این نهاد برای ایجاد SURETY   BOND  ها  به رئیس کل بیمه مرکزی نامه ای ارسال کرده است.

این روزها برای بسیاری از مخاطبان ریسک نیوز این سوال ایجاد شده که نحوه همکاری SURETY   BOND  ها با صنعت بیمه چگونه می تواند باشد.

در اروپا و آمریکا موسساتی هست که به صورت حرفه‌ای این کار را انجام می‌دهند و به موسسات SURETY BOND معروف هستند و تضمین‌نامه ارائه می‌دهند.

در خصوص نحوه  فعالیت شرکت های  ضمانی و ارتباط انها با شرکتهای بیمه نظر شما را به گفتگوی نشریه بیمه داری نوین با مدریک پیر صاحب ،معاون مدیر بیمه های مسئولیت بیمه ایران جلب می کنیم:

پیر صاحب در این خصوص اذعان داشت: بیمه‌نامه اعتباری با تضمین‌نامه تفاوت‌های اساسی دارد چراکه به‌طور نمونه در بیمه اعتباری اولا ارائه‌کننده تسهیلات متقاضی پوشش بیمه‌ای هست ولی در تضمین‌نامه، گیرنده تسهیلات متقاضی و درخواست‌کننده ضمانت‌نامه است و ثانیا شرایط تضمین‌نامه بدون قید و شرط صادر می‌شود و با اولین اعلام ذینفع وجه آن نقد می‌شود ولی در بیمه‌نامه پس از تشکیل پرونده خسارتی و احراز عدم انجام تعهد توسط مشتری و به عبارتی تسهیلات‌گیرنده طبق شرایط و مقررات بیمه‌نامه خسارت پرداخت می‌شود و ثالثا در بیمه اعتباری برای بیمه‌گذار وظایف و تعهداتی مشخص شده و جهت حسن اجرای قرارداد فرانشیز که سهمی از خسارت هست و بیمه‌گذار آن را می‌پذیرد تعریف شده است ولی در تضمین‌نامه این شرایط وجود ندارد.

به گفته وی  چون موسسات SURETY BOND نداریم و به منظور حمایت از سرمایه‌گذاری‌های مولد و ایجاد اشتغال وتوسعه اقتصادی می‌توان بیمه‌نامه اعتباری موردی صادرکرد که می‌تواند تاحدودی خلا موجود را برطرف کرد و این وظیفه ناظر صنعت بیمه است که بتواند این رویکرد را بپذیرد.

وی گفت :  خیلی افراد دنبال سرمایه‌اند و ‌‌سرمایه‌گذار هم هست، اما تضمین لازم برای انجام وجود ندارد و به عبارتی ‌‌سرمایه‌گذار دنبال یک ضمانت‌نامه است. ولی ارائه پوشش بیمه‌ای با هدایت موضوع به مسائل فنی بیمه و بررسی طرح توجیهی وکنترل فرآیندها قابل بررسی است. به‌هرحال بیمه اگر قرار باشد ریسکی را بپذیرد به هر دلیل وارد آن ریسک نمی‌شود و تا زمانی‌که شرایط مطلوب نباشد بیمه‌نامه صادر نمی‌کند.

پیر صاحب در توضیح موسسات SURETY BOND ادامه داد: در بسیاری از موارد چالش اصلی سرمایه گذاران در پروژه ها و طرح های عمرانی ، جاده ای و ریلی و …  به دلیل ریسک عدم بازگشت سرمایه است که در دنیا برای این ریسک مکانیزم مشخصی تعریف شده است .

در این خصوص مدریک پیرصاحب معاون مدیر بیمه‌های مسئولیت بیمه ایران گفت: بخشی از عدم ‌‌سرمایه‌گذاری‌ها ناشی از نبود مکانیزم مشخص تضمین بازگشت سرمایه یا عدم تضمین بازپرداخت تسهیلات پرداختی به ارائه‌کننده تسهیلات توسط موسسات اعتباری است.
 

به گفته این کارشناس در مورد تضمین ریسک‌های ‌‌سرمایه‌گذاری یک‌سری محدودیت‌ها و ضوابط داریم. در اروپا و آمریکا موسساتی هست که به صورت حرفه‌ای این کار را انجام می‌دهند و به موسسات SURETY BOND معروف هستند و تضمین‌نامه ارائه می‌دهند و فعالیت اصلی‌شان همین است. در مملکت ما در قالب بیمه محدودیت آیین‌نامه‌ای داریم. چرا؟ زیرا ما در بیمه ریسک‌هایی را می‌پذیریم که طرف در تحقق آن نقشی نداشته باشد و گیرنده تسهیلات، درخواست‌کننده و متقاضی بیمه‌نامه نباشد. در اخذ تسهیلات و عدم بازپرداخت اقساط، کسی که ‌‌دریافت‌کننده تسهیلات هست و هم بیمه‌گذار، می‌تواند در عدم بازپرداخت تسهیلات نقش داشته باشد. این نوع پوشش بیمه‌ای که جنبه تضمین دارد در چارچوب و ضوابط بیمه نیست. بنابراین درحال حاضر در ایران شرکتی که به صورت حرفه‌ای به موضوع تضمین‌نامه ورود پیدا کرده باشد و بگوید ما سرمایه اشخاص را تضمین کنیم وجود ندارد./ ریسک نیوز
0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید?
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *