گوریلا مارکتینگ چیست

مدت زمان مطالعه : 2 دقیقه
مطمئناً شما هم در فیلم های اکشن دیده اید که گروه چند نفره ای از چریک ها، به مقر دشمن حمله می کنند و با غافلگیری دشمن، خسارت های زیادی به او می زنند. در این حمله فقط چند نفر سرباز کارگشته که به آنها چریک هم می گویند، یک لشکر را غافلگیر می کند.

براساس همین موضوع جنگی، جی کنراد لوینسون موضوعی را در بازاریابی مطرح کرد با عنوان گوریلا مارکتینگ (Guerilla Marketing) یا بازاریابی چرکی که البته بازاریابی پارتیزانی هم گفته می شود.

گوریلا مارکتینگ

لوینسون گوریلا مارکتینگ را با کتابی با همین نام معرفی کرد و معتقد بود کسب و کارها هم می توانند در تبلیغات و داشتن سهم بازار، مانند چریک های نظامی، با کمترین بودجه بیشترین بهره وری و سود را داشته باشند.

او معتقد است کسب و کارها با استفاده از شیوه های خلاقانه و کم هزینه می توانند به بهترین نحو ممکن محصولات و خدمات خودشان را به جامعه هدف معرفی کنند.

این مطلب رو هم از دست ندید: 

دلایل معاف از مالیات بودن بیمه عمر چیست؟؟؟

برای اینکه بتوانید در این سبک بازاریابی یعنی گوریلا مارکتینگ موفق باشید، باید پی زمینه هایی از تبلیغات را بدانید. برخی از مهمترین ها شامل موارد زیر هستند:

شناخت انواع رسانه های تبلیغاتی:

اگر میخواهید در گوریلا مارکتینگ موفق باشید باید شناختی مناسبی بر روی رسانه های تبلیغاتی داشته باشید. رسانه های تبلیغاتی ابزارهایی هستند که به واسطه آنها می توانید پیام تبلیغاتی خودتان را به مخاطب معرفی کنید.

البته نکته مهم اینجاست که باید در وهله اول رسانه های متعارف مانند رسانه های محیطی (همچون بیلبورد، تابلوهای شهری)، مجلات و روزنامه ها، تراکت، رادیو و تلویزیون، پیامک، شبکه های مجازی و …. شناخت و در وهله دوم با تکیه بر خلاقیت بتوان یا از این رسانه استفاده بهتری کرد یا رسانه جدید را خلق کرد.(بعنوان مثال در سالهای اخیر برخی از کتاب بعنوان یک رسانه استفاده می کنند و هدیه دادن کتاب آنهم بهمراه تبلیغ خودشان، هم کار فرهنگی می کنند و هم کار تبلیغاتی)

توضیحات تصویر بالا: شرکت پرومکس در مکان های پرتردد تهران سشوارهایی را نصب کرده تا عملکرد محصول خودش را نشان دهد.

شناخت انواع سبک های تبلیغات:

شناخت سبک های تبلیغات می تواند به شما کمک کند با توجه به محصول و خدمات خودتان، سبک مناسب تبلیغات را استفاده کنید و براساس آن بتوانید تاثیرگذاری مناسبی داشته باشید.

سبک های مختلفی مانند دروغ بزرگ، تکنیک قطره چکانی، استفاده از سفیربرند، بازی با کلمات و … در تبلیغات وجود دارد که هر کدام بسته به شرایط می تواند در تاثیرگذاری تبلیغات شما نقش داشته باشند.

توضیحات تصویر بالا: بازی با کلمات در تبلیغات توسط بانک ملت

اما پس از شناخت این مباحث بهتر است برگردیم به موضوع گوریلا مارکتینگ. اگر بخواهیم نگاه دقیق تری به این سبک بازاریابی و تبلیغات داشته باشیم، باید به دو موضوع مهم توجه کنیم:

  • خلاقیت:

اساس گوریلا مارکتینگ یا بازاریابی چریکی، خلاقیت است. بدون داشتن تفکری خلاق نمی توانید در این زمینه موفق شوید و هر کار تبلیغاتی که از سبک گوریلا مارکتینگ پیروی می کند، رنگ و بوی خلاقیت دارد.

بزرگان این حوزه به شدت تاکید دارند که میزان موفقیت در گوریلا مارکتینگ ارتباط مستقیم با میزان خلاقیت دارد و این تاکید هم وجود دارد که خلاقیت یک کار انفرادی نیست، بلکه باید بصورت گروهی بدنبال ایجاد کارهای خلاقانه بود.

گوریلا مارکتینگ

 

  • مشخص کردن جامعه هدف (مشتریان بالقوه)

گام مهم بعدی در گوریلا مارکتینگ یا بازاریابی پارتیزانی، شناخت جامعه هدف و مشتریان است، هرچه نسبت به این جامعه شناخت بیشتری داشته باشید و بتوانید بهتر آنها را دسته بندی کنید، موفق تر خواهید بود.

نکته مهم در گوریلا مارکتینگ این است که تا حد ممکن جامعه و بازارهدف مشتری های خودتان را کوچک کنید. هر چه بازار شما کوچک تر باشد، می توانید پیام مناسب تری طراحی کنید و این پیام را بهتر به گوش مخاطب برسانید.

برای شناسایی جامعه هدف برخی از اقدام هایی که می توانید انجام دهید شامل موارد زیر است:

  • گروه مشتریان خود را مشخص کنید.
  • تفکیک می تواند شامل (جنسیت، سن، تحصیلات، شغل، محل زندگی و …) باشد.
  • دقیقاً مشخص کنید با چه قشری سر وکار دارید.
  • علاقه مندی آنها را بیابید. (تلویزیون می بینند، رادیو، روزنامه ، ورزشگاه،….)
  • طرز فکر و فرهنگ مشتریان

با این تقسیم بندی ها بهتر می توانید گوریلا مارکتینگ را اجرا کنید./ایران آکادمی

این مطلب رو هم از دست ندید: 

اصل غرامت يا اصل جبران خسارت چیست ؟

 پایگاه جامع اطلاعات بیمه (اینشورنس اینفو)
0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید?
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *