استثناهای ریسک موضوع بیمه

مدت زمان مطالعه : < 1 دقیقه

قانون بیمه مواردی همچون خطر جنگ و شورش را، از طرفی، و ایراد خسارت عمدی و خطای بیمه گذار یا عملان او را، از طرف دیگر،به عنوان استثنائات ریسک های قابل بیمه ذکر نموده است.

استثنائات قانونی ریسک بیمه که طرفین می‌توانند خلاف آن توافق نمایند. خطر جنگ و شورش بیمه گر مسئول خسارات ناشی از جنگ و شورش نخواهد بود مگر آنکه خلاف آن در بیمه نامه شرط شده باشد.

قانون درویه قضایی تعریف مشخصی از جنگ و شورش ارائه نکرده اند و لذا این امر می تواند موجب بروز مشکلاتی در تعیین موارد وجود یا عدم پوشش بیمه شود. استثنای پوشش بیمه در صورتی مصداق می‌یابد که خسارت وارده ناشی از جنگ داخلی یا خارجی یا شورش و اغتشاش باشد.

استثنای پوشش خطر جنگ و شورش در مورد بیمه اموال و اشخاص جاری است و خسارات وارد بر اموال یا نقوس که ناشی از جنگ یا شورش باشد تحت مشمول پوشش بیمه قرار نمی‌گیرد .

در شرایط عمومی بیمه نامه حوادث اشخاص (انفرادی) استثنای خسارات جانی ناشی از خطرات جنگ و شورش پیش بینی شده است. استثنا شدن ریسک جنگ و شورش به علل تکنیکی و تاریخی است .

از نظر تکنیکی، بیمه نمی‌تواند خطراتی را که به اندازه کافی بین بیمه شدگان پخش و توزیع نشده پوشش دهد.

بیمه باید طیفی از بیمه شدگان را شامل شود که به نحوی متفاوت در معرض وقوع خطرند و عملاً خطر موضوع بیمه در مدت واحد برای همه آنها پیش نخواهد آمد.

با پیشرفت تکنیک بیمه و تدارک تمهیداتی از جانب ایشان امکان پوشش بیمه فراهم شده است.

بیمه حوادث فاجعه آمیز طبیعی امری بسیار معمول و گسترده شده به نحوی که در معمول قراردادهای بیمه، خسارات به صورت پوشش تکمیلی ارائه می‌گردد.

از نظر تاریخی تمایل اساسی براصل عدم پوشش آن بوده است.

این مطلب رو هم از دست ندید: 

بیمه عقدی اتفاقی و مبتنی بر حسن نیت است

 پایگاه جامع اطلاعات بیمه (اینشورنس اینفو)
0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید?
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *