بیمه

بیمه مرکزی ایران

مدت زمان مطالعه : < 1 دقیقه

بیمه مرکزی ایران نظارت بر فعالیت‌های بیمه‌ای در ایران بر عهده بیمه مرکزی ایران که در قالب شرکت سهامی از سال 1350 براساس قانون تأسیس بیمه مرکزی ایران و بیمه گری تأسیس گردید قرار دارد.

مطابق ماده 1 این قانون به منظور تنظیم و تعمیم و هدایت امر بیمه در ایران و حمایت بیمه گذاران و بیمه شدگان و اعمال نظارت دولت بر این فعالیت مؤسسه‌ای به نام بیمه مرکزی ایران تأسیس می‌شود .

بیمه مرکزی به انعقاد قرارداد بیمه با افراد و بیمه گذاران نمی‌پردازد و به دنبال منافع خود نیست بلکه از حقوق بیمه گذاران و صاحبان حقوق آنها حمایت می‌کند.

برای رسیدن به این اهداف طبق ماده 5 قانون وظایف و اختیاری برای این مؤسسه لحاظ شده که خلاصه‌ای از آن به شرح زیر است:

– تهیه آیین نامه‌ها و مقرراتی که برای حسن اجرای بیمه در ایران لازم باشد با توجه به مفاد این قانون (برعهده شورای عالی بیمه)

– تهیه اطلاعات لازم از فعالیت‌های کلیه موسسات بیمه که در ایران کار می‌کنند.

– اداره صندوق تامین خسارتهای بدنی و تظنیم آیین نامه آن ارشاد و هدایت و نظارت بر موسسات بیمه و حمایت از آنها جهت حفظ سلامت بازار و تنظیم امور نمایندگی و دلالی بیمه و نظارت بر امور بیمه اتکایی و … و سایر موارد رئیس کل بیمه مرکزی ایران و قائم مقام او به پیشنهاد وزیر اقتصاد و دارایی و تصویب هیئت وزیران تعیین می‌گردند. بیمه مرکزی ایران از چهار رکن مجمع عمومی، شورای عالی بیمه، هیئت عامل و بازرسان تشکیل شده.

این مطلب رو هم از دست ندید: 

سمت در انعقاد عقد و نفع بیمه‌ای

 پایگاه جامع اطلاعات بیمه (اینشورنس اینفو)
0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید?
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *