بیمه

مبانی ریاضی عملیات بیمه

مدت زمان مطالعه : < 1 دقیقه

عملیات بیمه بر محاسبه احتمالات مبتنی بر مقیاس منطقی ریاضی بنا شده است.

در بیمه پیش بینی حوادث نسبت به ریسکهای تضمین شده توسط حساب احتمالات و با توجه به تعداد حوادث واقع شده گذشته توسط متخصصین علم آمار صورت می‌گیرد و میزان سنگینی حوادث آینده را مشخص می‌کند.

Estimating 300x187 - مبانی ریاضی عملیات بیمه

در بیمه وارونگی مسیر تولید وجود دارد و این بدین معنا است که مؤسسات بیمه برخلاف بخش‌های تولیدی که ابتدا قیمت تمام شده مشخص می‌شود و سپس فروش انجام می‌گیرد بیمه ابتدا تامین را در قالب قرارداد بیمه و بهای حق بیمه می‌فروشد و پس از تصفیه و پرداخت خساراتی که تضمین نموده قیمت تمام شده محصول خود را مشخص می‌کند.

پس بیمه گر چون عملی بر وسعت حوادث ندارد باید برآورد دقیقی داشته باشد و بنابر قانون اعداد بزرگ، همیشه فرکانس موارد آزمایش بیشتر باشد.

محاسبه ریاضی به واقعیت نزدیک‌تر است .

در ضمن برای محاسبه دقیق احتمالات باید ریسک های متجانس از لحاظ کمی و کیفی را در نظر داشت برای مثال از لحاظ کیفی در مورد مرگ می‌بایست علاوه بر سن و جنس به منطقه جغرافیا، طبقه اجتماعی و… توجه داشت و از لحاظ کمی حوادث سنگین را که احتمالات را غیرواقعی می‌کنند.

پس بیمه گر براساس پیش بینی‌های دقیق بیمه را مشخص می‌کند و هرچه تعداد بیمه شدگان بیشتر باشد جبران خسارت بین افراد سرشکن شده و حق بیمه کمتر می‌شود.

این مطلب رو هم از دست ندید: 

زیاد بیمه گی چیست؟

 پایگاه جامع اطلاعات بیمه (اینشورنس اینفو)
0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید?
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *