بیمه

با آداب استراحت در محل کار مردم ژاپن بیشتر آشنا شوید

مدت زمان مطالعه : 2 دقیقه

برای همه ما پیش آمده که سر کار یا در کلاس درس، از شدت خستگی خوابمان بیاید ولی به زور خود را بیدار نگه داریم. این قضیه در ژاپن کاملا متفاوت است!

تقریبا همه‌ی ما می‌دانیم که در بسیاری از نقاط دنیا، خوابیدن در محل کار علاوه بر خجالت‌آور بودن، ممکن است سبب اخراج افراد نیست بشود.

در کشور ژاپن اما مسئله کمی متفاوت است.

در این کشور، خوابیدن در محل کار به معنی در کردن خستگی ناشی از کار زیاد است و افراد، از فردی که خوابیده به‌عنوان یک شخص سخت‌کوش یاد می‌کنند.

8787c80f 0332 4769 bc9e a50417531372 - با آداب استراحت در محل کار مردم ژاپن بیشتر آشنا شوید

این موضوع شاید باورنکردنی باشد؛ اما کاملا درست است. میانگین خواب ۶ ساعت و ۳۵ دقیقه در روز هر شهروند ژاپنی، این کشور را به یکی از کم‌خواب‌ترین کشورهای جهان تبدیل کرده و به همین دلیل است که بیشتر ژاپنی‌ها، هنگام کار خوابشان می‌برد و در همان محل کارشان می‌خوابند؛

نه تنها در محل کار، بلکه در کافی‌شاپ‌ها، کتابخانه‌ها، فروشگاه‌ها و اماکن عمومی این‌چنینی هم شاهد خوابیدن شهروندان ژاپنی هستیم که در جامعه‌ی ژاپن، یک مورد روتین و عادی به‌حساب می‌آید؛

در حدی که ژاپنی‌ها برای این مورد جالب از یک کلمه‌ی خاص استفاده می‌کنند. کلمه‌ی اینِموری (inemuri) در زبان ژاپنی به معنی شخص حاضر (در محل کار) و خواب است و به این افراد اطلاق می‌شود.

دکتر بریگیت استگر (Brigitte Steger) یک محقق در دانشگاه کمبریج است و درباره‌ی فرهنگ ژاپن، تحقیقات گسترده‌ای انجام داده است.

وی درباره‌ی مسئله‌ی کم‌خوابی و افراد اینموری در ژاپن می‌گوید:

در اولین سفرم به ژاپن در سال ۱۹۸۰ با چنین پدیده‌ای مواجه شدم. ژاپن در این دوره، با بحرانی به‌نام اقتصاد حبابی در حال دست و پنجه نرم کردن بود و مردم این کشور برای اینکه بتوانند زندگی خود را در این شرایط، به جلو ببرند، مجبور بودند ساعت‌های خیلی زیادی را کار کنند؛

برنامه‌ی روزانه‌ی مردم این کشور فقط با کار کردن پر شده بود و به همین دلیل، وقت خیلی کمی به استراحت کردن و خوابیدن می‌رسید.

cd9ebeba 762b 412e 9a1b dfe2b330bea0 - با آداب استراحت در محل کار مردم ژاپن بیشتر آشنا شوید

در این زمان، یعنی بعد از اتفاقات ناگوار جنگ جهانی، ژاپن وارد یک بحران اقتصادی شد. مردم این کشور برای خروج از بحران و پیش‌برد زندگی خود، سخت تلاش کردند و از این دوره به بعد بود که از مردم ژاپن، به‌عنوان افرادی سخت‌کوش و زحمت‌کش یاد می‌شود که حتی وقت کار و استراحت خود را به کار کردن اختصاص می‌دهند.

حتی دانش‌آموزها هم تا پاسی از شب بیدار می‌ماندند و کار می‌کردند و در مدرسه و سر کلاس می‌خوابیدند! شاید کمی متناقض به‌نظر برسد، اما در کشور ژاپن در سر کلاس، سر کار یا هنگام یک جلسه‌ی اداری، خوابیدن یک رفتار عادی به‌حساب می‌آید.

در جامعه‌ی ژاپن، برای اینِموری بودن قوانین مختلفی وجود دارد؛ استگر در این باره می‌گوید:

اگر شما به‌تازگی وارد یک شرکت شده‌اید و باید خودی نشان بدهید و زیاد فعالیت کنید، نمی‌توانید سر کارتان استراحت کنید یا بخوابید اما اگر بیش از ۴۰ یا ۵۰ سال سن دارید و کاری که دارید انجامش می‌دهید در تخصص شما نیست، اشکالی ندارد که وسط انجام دادن آن، استراحت کنید یا بخوابید. هرچقدر که از لحاظ اجتماعی در طبقه‌ی بالاتری قرار داشته باشید، بیشتر می‌توانید بخوابید!

 

استگر در ادامه، موضوعی دیگر از این رفتار جالب مردم ژاپن را مطرح کرد که بررسی آن، درکش را کمی سخت و پیچیده می‌کند:

شخصی که سر کارش می‌خوابد، استراحت می‌کند یا ذهنش را از مسائل مختلف دور می‌کند، باید آماده باشد تا در زمانی که به کمکش احتیاج بود، سریع به شرایط پیش از استراحتش برگردد و وظایفش را انجام دهد. شما باید بدن خود را به گونه‌ای قرار دهید که مثلا درحال خوابیدن نیستید! به‌عنوان مثال، در یک جلسه، وقتی می‌‌خواهید بخوابید، باید در همان حالت نشستن، سرتان را پایین بیاورید و جوری وانمود کنید انگار که خواب نیستید!

12c9535d f191 4e36 8975 5f856b3f58d3 - با آداب استراحت در محل کار مردم ژاپن بیشتر آشنا شوید

رفتارهایی مشابه با این قضیه، در کشورهایی دیگر به جز ژاپن هم وجود دارد؛ مثل Siesta (استراحت کوتاه در بعدازظهر، پس از صرف عصرانه(در اسپانیا یا Riposo ) استراحت دو یا سه ساعته بعد از ناهار) در ایتالیا.

استراحت‌های کوتاه و خواب‌های عصرانه این روزها از اهمیت بالایی برخوردار هستند و کمپانی‌هایی بزرگ مثل Opel، Apple، Google و… با در نظر گرفتن اتاق‌ها و محل‌هایی مخصوص خواب، توجه بالای خود به این موضوع مهم را نمایان کرده‌اند./KOJARO.COM

این مطلب رو هم از دست ندید: %D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4 %D8%B3%D8%B1%D8%A7 2 - با آداب استراحت در محل کار مردم ژاپن بیشتر آشنا شوید

 پایگاه جامع اطلاعات بیمه (اینشورنس اینفو)
0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید?
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *