حقوق بیمه

نکات کاربردی در مورد ورود و جلب شخص ثالث در دعاوی مدنی

مدت زمان مطالعه : < 1 دقیقه

فرض کنیم دعوایی بین الف و ج به عنوان الزام به تنظیم سند رسمی نسبت به یک دستگاه اتومبیل در دادگاه در حال رسیدگی است و شخص ثالثی (برای مثال ک) متوجه این موضوع می شود و این درحالی است که آقای ک نسبت به این اتومبیل خود را دارای حق می داند و مدعی است که قبل از انجام معامله بین الف و ج فروشنده الف آن اتومبیل را به وی فروخته و سند رسمی باید به نام او تنظیم شود نه آقای ج.

پرسش: تاچه زمانی شخص ثالث حق دارد وارد دادرسی شود؟

پاسخ: از زمان تقدیم دادخواست توسط اصحاب دعوی اصلی، تا قبل از آنکه دادگاه اعلام ختم دادرسی کند، حق دارد وارد دعوی شود و فرقی نمی کند که پرونده در دادگاه عمومی حقوقی باشد یا پس از تجدید نظر خواهی در دادگاه بالاتر. در هر صورت شخص ثالث باید درخواست ورود خود را با دادخواست به دادگاهی تقدیم کند که پرونده در آنجا در حال بررسی است و خواسته خود را در دادخواست صریحاً و شفاف بیان کند.

پرسش: دادخواست ورود ثالث باید چه شرایطی داشته باشد؟

پاسخ: دادخواست ورود شخص ثالث و رونوشت مدارک و ضمایم آن باید به تعداد اصحاب دعوی اصلی به علاوه یک نسخه باشد و شرایط آن مانند شرایط دادخواست اصلی و با رعایت تشریفات مربوطه است.

برای مثال وارد ثالث باید هزینه دادرسی بپردازد یا دادخواست او بدون نقص باشد. همین که دادخواست شخص ثالث به دفتر دادگاه رسید و تشریفات آن رعایت شد وقت رسیدگی به دعوای اصلی به وارد ثالث اعلام می شود و یک نسخه از دادخواست و ضمایم و مدارک آن برای طرفین دعوای اصلی ارسال می شود.

این مطلب رو هم از دست ندید: 

چهار شرکت مشاوره بزرگ دنیا

پایگاه جامع اطلاعات بیمه(اینشورنس اینفو)
0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید?
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *