بیمه مسئولیت مدنی 

مدت زمان مطالعه : < 1 دقیقه

رشد و توسعه جوامع بشری، چگونگی ارتباطات انسانی را بیش از پیش نزدیک و پیچیده نموده است.

در چنین شرایطی هر یک از ما به صرف مجاورت فیزیکی، قانونی و اخلاقی با سایر افراد اجتماع ممکن است به طور ناخواسته و سهوی موجب ضرر و خسران دیگران شویم.

در چنین مواردی قانون، عرف و اخلاق اجتماعی از زیان‌دیده حمایت نموده و مقصر را مکلف به جبران زیان‌های وارده به شخص زیان‌دیده می‌نماید.

در مجموعه قوانین ایران؛ بخشی از قانون مدنی، کل قانون مسئولیت مدنی، بخش‌هایی از قانون کار و تامین اجتماعی و همچنین بخش‌هایی از مقررات صنفی برخی از مشاغل به این موضوع اختصاص یافته‌اند.

با توجه به تنوع فعالیت‌های اجتماعی و نوع ارتباطات انسانی مسئولیت قانونی به نوبه خود به اشکال متنوعی تقسیم می شود. بخشی از مسئولیت‌های قانونی که ذیل عنوان مسئولیت کیفری قرار می‌گیرند، ماهیت مجرمانه داشته، فراتر از جبران زیان، در قانون برای آنها مجازات نیز تعریف شده است.

این گونه مسئولیت‌ها اساسا قابلیت بیمه‌شدن ندارد.

اما بخش دیگری از مسئولیت‌های قانونی که ذیل عنوان مسئولیت حقوقی یا مسئولیت مدنی قرار می‌گیرند، صرفا دارای جنبه غیرعمد و سهوی بوده، آراء قضایی در خصوص آنها صرفا بر جبران ضرر و استیفاء حقوق زیان‌دیده تکیه دارند.

 

در بیمه مسئولیت مدنی؛ موضوع بیمه تامین و جبران خسارت‌هایی است که در اثر حوادث ناشی از فعل یا ترک فعل افراد و بنگاه‌ها و سازمان‌ها متوجه دیگران می شود.

این خصلت تعهد به نفع دیگران (اشخاص ثالث) ویژگی بارز بیمه مسئولیت مدنی است.

در تطبیق با قانون بیمه، بیمه مسئولیت مدنی چنین تعریف میگردد: 
“مسئولیت مدنی عقدی است که به موجب آن بیمه‌گر به ازای دریافت حق‌بیمه مقرر از بیمه‌گذار متعهد است در صورت تحقق خطر موضوع بیمه، خسارت وارد به اشخاص ثالث را جبران کند.” 
لازم‌ به‌ توضیح‌ است‌ که‌ بیمه‌نامه‌های‌ مسئولیت‌ در هیچ‌ موردی‌ در قبال‌ اقدامات‌ و اعمال‌ عمدی بیمه‌گذار که‌ منجر به‌ خسارات‌ مالی و جانی‌ شود، پوشش‌ ارائه‌ نمی‌دهد.

زیرا حادثه‌ بیمه‌پذیر، به‌ حادثه‌ای اطلاق‌ می شود که‌ اتفاقی باشد.

به‌ همین‌ دلیل‌خسارات‌ عمدی، خارج‌ از تعهد این‌ نوع‌ بیمه‌نامه‌ قرار می گیرد.
0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید?
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *