بیمه درمان

سابقه بیمه‌ درمان در ایران

مدت زمان مطالعه : < 1 دقیقه

سابقه بیمه‌ درمان در ایران

در کشور ما برای اولین بار در سال 1309 در هنگام احداث راه‎‌آهن سراسری تمام افراد و کارکنان راه‌آهن در مقابل حوادث و بیماری ناشی از کار بیمه شدند.

بعد از آن رفته‌رفته این پوشش‌ها به طبقات مختلف جامعه تعمیم داده شد، از جمله آن‌ها می‌توان به اقدام بیمه ایران اشاره کنیم که در سال 1328 فرهنگیان کشور را تحت پوشش بیمه قرار داد.

در ایران، هزینه‌های درمانی افراد از طریق بیمه پایه و بیمه تکمیلی جبران می‌شود.

سازمان تامین اجتماعی، خدمات درمانی، نیروهای مسلح و… هر یک بیمه‌گران پایه هستند که بخش ابتدایی هزینه‌های درمانی را جبران می‌کنند.

سازمان خدمات درمانی در سال 1351 برای حمایت از مستخدمین دولت و سازمان تامین اجتماعی در سال 1354 تاسیس شدند.

سابقه بیمه درمانی کارکنان نیروهای مسلح هم به سال 1335 می‌گردد که قانونی در راستای حمایت از نیروهای ارتش و ژاندارمری تصویب شد تا حوادث ناشی از خدمات آن‌ها را بیمه کند.

بررسی سابقه بیمه تکمیلی (گروهی و انفرادی)

بیمه تکمیلی از طرف شرکت‌های خصوصی بیمه ارایه می‌شود و پوشش‌های درمانی آن مازاد بر بیمه پایه است بنابراین باید سابقه بیمه تکمیلی را در شرکت‌های بیمه جستجو کنیم.

بر اساس قانون بیمه درمان همگانی که در تاریخ 1378/8/3 تصویب شد کلیه شرکت‌های بیمه مجاز شدند گروه‌های مختلف افراد را تحت پوشش بیمه درمانی قرار دهند بنابراین می‌توان گفت سابقه بیمه تکمیلی به سال 1373 برمی‌گردد.

بیمه تکمیلی به دو صورت ارایه می‌شود، گروهی و انفرادی. در بیمه تکمیلی گروهی کارکنان سازمان‌ها، کارخانجات و موسسات به صورت دسته‌ جمعی تحت پوشش قرار می‌گیرد و برای دریافت آن لازم است اعضای گروه حداقل 50 نفر باشند.

در بیمه تکمیلی انفرادی همه افراد می‌توانند به تنهایی و بدون وابستگی به محیط سازمانی از خدمات پزشکی استفاده کنند برای این کار کافی است بدانند کدام شرکت، بیمه تکمیلی را به صورت انفرادی ارایه می‌دهد زیرا بیمه تکمیلی غالباً به صورت گروهی ارایه می‌شود و شرکت‌های کمی این نوع بیمه درمانی را به صورت انفرادی ارایه می‌دهند.

سابقه بیمه تکمیلی گروهی بیشتر از انفرادی است و افرادی که می‌خواهند به صورت انفرادی تحت پوشش بیمه تکمیلی قرار بگیرند می‌توانند از شرکت بیمه سامان، بیمه تعاون و SOS پوشش‌های موردنظرشان را خریداری کنند.

شرکت‌های کمی وجود دارند که بیمه تکمیلی را به صورت انفرادی ارایه دهند.

این مطلب رو هم از دست ندید: 

تقسیم بندی ریسک های بیمه ای

 

پایگاه جامع اطلاعات بیمه(اینشورنس اینفو)
0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید?
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *