تاریخچه بیمه تامین اجتماعی در ایران

مدت زمان مطالعه : 2 دقیقه

تاریخچه بیمه تامین اجتماعی در ایران

تاریخچه بیمه تأمین اجتماعی به اوایل سال‌های 1300 بر می‌گردد.

 از اولین قوانین مشابه بیمه تامین اجتماعی سه اصلی استخدامی بودند که شامل حقوق و تامین خاص، حمایت کارفرمایان و مقرری خاص می‌شدند.

این سه اصل به ترتیب بر سه موضع تأکید می‌کنند:

حفظ حقوق برای افرادی که دوره خدمت خود را به پایان رسانده و دیگر توان فعالیت ندارند؛ حمایت کارفرمایان از خانواده‌ مستخدمینی که در زمان کار، فوت می‌شوند و در نهایت پرداخت مقرری خاص به افرادی که در اثر حوادث دچار ازکارافتادگی شده‌اند.

 اما احداث راه‌آهن سراسری را می‌توان به نوعی تاریخچه بیمه تامین اجتماعی در ایران دانست که در نهایت منجر به تأسیس سازمان تامین اجتماعی شد.

در سال 1309 با به تصویب رسیدن صندوق احتیاط کارگران راه‌آهن اولین قوانین مربوط به تامین حقوق این افراد به تصویب رسید که بر اساس آن به کارگرانی که در ساخت راه‌آهن همکاری می‌کردند اگر در زمان کار دچار ازکارافتادگی و یا خسارت می‌شدند و یا فوت می‌کردند، می‌توانستند از تسهیلات خاصی استفاده کنند.

بعد از کارگران راه‌آهن با تصویب قانونی تحت عنوان نظام‌نامه کارخانه‌ها و مؤسسات صنعتی، همه کارگرانی که در این محیط‌ها مشغول به کار بودند تحت حمایت‌های خاص قرار می‌گرفتند.

از این مرحله به بعد برای بررسی تاریخچه بیمه تامین اجتماعی می‌توانیم گام به گام با تصویب قوانین کاری و بیمه‌ای به شکل زیر پیش برویم:

تصویب قانون کار در سال 1325:

که مطابق آن هر کارفرما باید قوانین بیمه کارگران را رعایت می‌کردند و صندوق بهداشت و صندوق تعاون را در محیط‌های کاری خود تشکیل می‌دادند.

 صندوق بهداشت برای حمایت و کمک به کارگران در برابر بیماری‌هایی بود که ناشی از کار نباشد و صندوق تعاون نیز برای اینکه به کارگران در زمان ازدواج، عائله‌مندی، حاملگی، بازنشستگی، بیکاری و ازکارافتادگی و … حمایت کند.

تأسیس وزارت کار در سال 1328

تأسیس صندوق تعاون و بیمه کارگران در سال 1328:

که وظیفه حمایت این اقشار برای درمان و همچنین پرداخت غرامت به آن‌ها را داشت.

تصویب لایحه قانونی بیمه‌های تامین اجتماعی کارگران:

 در سال 1331 در دولت دکتر مصدق این لایحه به تصویب رسید که بر اساس آن سازمان بیمه‌های اجتماعی کارگران تأسیس شد.

 این سازمان وظیفه اجرای مفاد مندرج در لایحه ذکرشده و ارایه خدمات به کارمندان و کارگران بیمه‌شده را به عهده داشت.

سازمان بیمه‌های اجتماعی:

سال 1342 به منظور گسترش حیطه فعالیت سازمان بیمه‌های اجتماعی کارگران، نام این سازمان به سازمان بیمه‌های اجتماعی تغییر نام یافت.

تصویب بیمه‌های اجتماعی روستاییان در سال 1347

تشکیل سازمان تامین خدمات درمانی:

 برای حمایت از مستخدمین دولت این سازمان در سال 1351 به دنبال تصویب قانون تامین خدمات درمانی تأسیس شد.

تشکیل وزارت رفاه اجتماعی در سال 1353:

وظیفه این وزارت تامین بیمه درمان و رفاه اقشار مختلف جامعه بود.

تأسیس سازمان تامین اجتماعی در سال 1354:

 در تاریخچه تامین اجتماعی این سال اهمیت خاصی دارد چرا که قانون تامین اجتماعی به تصویب رسید و سازمان تامین اجتماعی تشکیل شد همچنین بیمه‌های اجتماعی روستاییان نیز در این سال در سازمان تامین اجتماعی ادغام شد.

تشکیل وزارت بهداری و بهزیستی در سال 1355:

 در این سال نام سازمان تامین اجتماعی به صندوق تامین اجتماعی تغییر یافت و وزارت رفاه منحل شد و به دنبال آن وزارت بهداری و بهزیستی تشکیل گردید. همه امکانات سازمان تامین اجتماعی و تعهدات آن نیز به این وزارت‌خانه محول شد.

احیاء دوباره سازمان تامین اجتماعی:

 پس از انقلاب اسلامی در سال 1358 طی تصویب لایحه‌ای در شورای انقلاب سازمان تامین اجتماعی مجدداً احیا شد و فعالیت‌های خود را از سر گرفت.

احداث راه‌آهن سراسری و تشکیل صندوق احتیاط کارگران راه‌آهن سراسری ایران آغاز حرکتی بود که منجر به تاسیس سازمان تامین اجتماعی گردید.

این مطلب رو هم از دست ندید: 

بیمه آتش سوزی

پایگاه جامع اطلاعات بیمه (اینشورنس اینفو)
0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید?
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *