موارد ابطال بیمه

مدت زمان مطالعه : < 1 دقیقه

بطلان بیمه مواد ۱۱و۱۲و۱۸و۳۴ قانون بیمه ناظر به موارد بطلان بیمه است

 بموجب ماده ۱۱ چنانچه بیمه گزار یا نماینده او مالی را اضافه برقیمت عادله در موقع عقد قرارداد بیمه داده باشد ، عقد بیمه اساساً باطل است و وجهی که بیمه گزار به عنوان حق بیمه پرداخت نموده باشد قابل استرداد نیست . 

بموجب ماده ۱۲ قانون بیمه ، در صورتی که بیمه گزار با علم و آگاهی عمداً از اظهار مطالبی خودداری کند یا به بیان مطلبی غیر وافعی و کاذب بپردازد و این امر موجب تغییر موضوع خطر گردد، عقد بیمه باطل است .

لازم به ذکر است که در این صورت چنانچه اظهارات غیر واقع و کاذب تأثیری در وقوع حادثه نیز نداشته باشد عقد باطل است و بیمه گزار نمی تواند وجه پرداختی را مسترد کند .

در این صورت بیمه گر می تواند کلیه اقساط بیمه را هم که بیمه گزار پرداخت نکرده است ، از بیمه گزار ادعا کند .

نتیجه تصویری برای ابطال بیمه

ماده ۱۸ نیز روشنگر این مطلب است که اگر مشخص شود عقد بیمه پس از ظهور خطر منعقد شده است عقد بیمه باطل و قراداد بی اثر است .

در این حالت چنانچه بیمه گر وجهی را از بیمه گزار اخذ کرده باشد پس از کسر عشرآن به عنوان هزینه های بیمه ای ، باید مابقی را به بیمه گزار  بازگرداند. 

ماده ۳۴ قانون بیمه نیز به جلوگیری از سوء استفاده توجه کرده است . به موجب این ماده در قرار داد بیمه ، که چند موضوع مختلف مورد بیمه واقع شده باشد ، چنانچه اثبات شود که از طرف بیمه گزار نسبت به یکی از موضوع های مذکور در قرارداد تقلب و حیله ای صورت گرفته است ، نه تنها بیمه در آن قسمت باطل است ، بلکه تمام قرار داد باطل می شود.

به طور کلی در صورت وجود موارد زیر ، بیمه نامه خود به خود باطل و بی اثر خواهد بود وچنانچه حق بیمه یا خسارتی از طرف بیمه گذار و بیمه شده پرداخت شده باشد ، لازم الاسترداد است :

الف) فقدان یا نقص یکی از شرایط اساسی عقد بیمه نامه 

ب) بیمه کردن خطری که قبلا واقع شده است : مثل بیمه کردن بدنه اتومبیل ، بعداز وقوع تصادف 

ج) اضافه بیمه کردن متقلبانه مورد بیمه : یعنی بیمه گذار ، مالی را به ارزش بیشتر از قیمت واقعی آن بیمه نماید، این بیمه باطل است زیرا ممکن است بیمه گذار (با سوء نیت قبلی) قصد ایجاد خسارت عمدی داشته باشد تا  بتواند مبلغی بیش از آنچه  که مال او بیارزد دریافت کند

د) بیمه عمر یا حادثه نمودن اشخاص دیگر بدون رضایت کتبی  آنان :   چون  ممکن است  موجب سوء استفاده برخی افراد سودجو در جامعه  گشته ، و جان دیگران را به خطر بیندازد.

این مطلب رو هم از دست ندید: 

محاسبه جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث

پایگاه جامع اطلاعات بیمه (اینشورنس اینفو)

 0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید?
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *