تعهدات درمانی سازمان تامین اجتماعی

مدت زمان مطالعه : < 1 دقیقه

تعهدات درمانی سازمان تامین اجتماعی

سازمان تامین اجتماعی به دو شیوه درمان مستقیم و درمان غیر مستقیم به بیمه‌گزار خدمات ارایه می‌کند.

ارایه خدمات توان‌بخشی، کلینیکی و پاراکلینیکی و نیز خدمات بیمارستانی از جمله تعهدات درمانی سازمان تامین اجتماعی است که دارندگان دفترچه بیمه تامین اجتماعی می‌توانند از آن استفاده کنند.

شیوه درمان مستقیم:

در این شیوه بیمه‌گزار به طور مستقیم از بیمارستان‌ها، درمانگاه‌ها و مراکز درمانی تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی استفاده می‌کند و خدمات درمانی را به صورت رایگان دریافت می‌کند.

شیوه درمان غیر مستقیم:

بیمه‌گزاری که دفترچه بیمه تامین اجتماعی آن معتبر باشد با مراجعه به دیگر مراکز درمانی که تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی نباشند دو حالت دارد.

در حالت اول اگر این مراکز طرف قرارداد بیمه تامین اجتماعی باشند، بیمه‌گزار بخشی از هزینه‌های درمانی را پرداخت خواهد کرد.

در حالت دوم اگر مراکزی که بیمه‌گزار مراجعه می‌کند طرف قرارداد تامین اجتماعی نباشند، بیمه‌گزار باید همه هزینه‌های درمانی را پرداخت کند و دفاتر اسناد پزشکی تامین اجتماعی بخشی از هزینه‌های پرداخت‌شده را مطابق تعرفه‌های تصویب‌شده هیئت‌وزیران به او پرداخت خواهد کرد.

البته موارد فوق استثنائاتی نیز دارد. این استثنائات عبارت‌اند از:

در صورتی که بیمه‌شدگان اجباری به مراکز درمانی طرف قرارداد توسط سازمان معرفی شود، 100% هزینه‌ها توسط بیمه تامین اجتماعی پرداخت خواهد شد.

درصورتی‌که بیمه‌شدگان اجباری به یکی از مراکز غیر طرف قرارداد معرفی شود، تا 90% از هزینه‌ها توسط بیمه تامین اجتماعی پرداخت می‌شود.

بیمه‌شدگان اجباری افراد مشغول به کار در کارخانجات، کارگاه‎‌ها، شرکت‌ها و دیگر محیط‌های کاری هستند و مطابق قانون کار در ازای فعالیت خود حقوق دریافت می‌کنند.

دارندگان دفترچه بیمه تامین اجتماعی جهت استفاده رایگان از خدمات درمانی بهتر است به مراکز درمانی تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی مراجعه کنند.

این مطلب رو هم از دست ندید: 

صاعقه چیست (Lightning)

پایگاه جامع اطلاعات بیمه (اینشورنس اینفو)
0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید?
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *